Ako som si vyrobil nový joystick pre Atari
Stále mám v zásobe pár funkčných joystickov, ale keď si Expi objednal z Číny mechaniku a tlačítka pre univerzálny joystick ktorý je možné použiť aj pre stavbu joysticku pre Atari, tak ma to zaujalo a poprosil som ho nech tú sadu objedná aj pre mňa. Cenovo to vyšlo na cca 15 EUR. Bola to veľká sada kde bola mechanika s guličkou, cca 10 tlačidiel, kábliky na interné prepojenie s plošným spojom, plošný spoj na konverziu na USB a USB káblik, … Aktuálne sa dajú kúpiť aj menšie sady, resp. iba samotná mechanika s guličkou (za cca 4 – 5 EUR) a pod. Objednané súčiastky došli v štandardnom čase = týždeň či dva, a tak mi už chýbal iba vhodný obal.
Obal z 3D tlačiarne
Na internete sme našli 3D model vhodný na použitie s objednanou mechanikou vo forme imitácie Competition Pro joystika. Neskôr sa ukázalo, že síce autor 3D modelu deklaroval, že daný model je určený pre danú mechaniku, ale to neplatilo úplne na 100% = mechaniku je potrebné trochu opracovať, aby sa do daného obalu vošla – viď. ďalej.
Expi si tak ako ja objednal mechaniku so žltou guličkou a vytlačil si k tomu modrý obal (viď jeho článok o joystickoch tu). Ja som sa rozhodol pre viac konzervatívnejšiu čiernu farbu. Expimu sa však medzičasom zasekla 3D tlačiareň a fixol ju len pred pár dňami nahratím nového biosu a tak mi obal vytlačil až teraz.
Ľudia čo používajú 3D tlač vedia, že 3D tlačiareň pre niektoré časti tlačí aj balast vo forme rôznych podporných stĺpikov, ktoré je následne potrebné z modelu odstrániť. Jookie sa mi na to minule dosť sťažoval, ale až teraz som pochopil, čo to vlastne obnáša, a že je potrebné sa s tým občas trochu pohrať.
Samotné odstránenie balastu nestačilo a bolo potrebné vnútro trochu opracovať brúsnym papierom. Následne bolo možné osadiť tlačítka, mechaniku a zapojiť kábliky – bolo možné využiť kábliky z joystickového setu.
Vnútorné zapojenie mechaniky
Ako som už písal, nami zvolený 3D model obalu nie je úplne 100% kompatibilný s objednanou mechanikou z číny a tak bolo potrebné mechaniku trochu „opracovať“.
Po opracovaní už mechaniku nebolo problém namontovať.
Zapojenie káblov
Na vnútorné zapojenie som použil kábliky ktoré boli dodané k setu.
Nakoľko som nechcel nafix napájkovať Atari kábel a chcel si nechať do budúcna možnosť mať z toho USB joystick a teda mať možnosť napojiť kábliky na dodaný plošný spoj s USB konvertorom, tak som kábliky z mechaniky a Atari káble prepojil pomocou jednoduchej prepojky.
Atari kábel nakoniec nie je Atari kábel, ale Sega kábel. Bolo mi ľúto kanibalizovať Atari (resp. QuickShot) joysticky ktoré mám, tak som skanibalizoval Sega ovládač ktorý ma kompatibilnú koncovku s Atari. Jednotlivé kábliky na Atari kábli som si pre zjednodušenie a prehľad aj do budúcna označil, ako je možné vidieť na obrázku č. 6.
Nakoniec som len pohľadal tri vhodné samorezné skrutky, aby som mohol joystick finálne zmontovať. Výsledok je možné vidieť na obrázku č. 7.
Toto zapojenie si zachováva možnosť do budúcna na jednoduchú konverziu na USB joystick.
Už dnes ale viem tento joystick pripojiť k PC a používať ho na hranie hier napr. pod emulatorom Altirra pomocou jednoduchej Atari to USB redukcie, ale o tom viac až v ďalšom článku.
Na záver patrí veľké poďakovanie Expimu za to, že mi grátis vytlačil 3D model – veľká vďaka.
-XI-/Satantronic
Farebnym variaciam sa medze nekladu 🙂
Vytisknout si sám futrál na joystick je dobrá myšlenka, ale zatím jsem nikdy neviděl takové podpěry, jako tady na obrázcích. Jaký slicer tohle navrhnul?
No podpery navrhol software tlaciarne automaticky 🙂
Ale jaký to je SW?
Ty podpěry mi totiž připadají jako neuvěřitelně chaotické „zašmodrchance“ 🙂
Já, jako dosud ne moc zkušený 3d-tiskař používám free SW Cura – a v něm podpěry nejčastěji nastavuji na „Zig Zag“ – což pak vypadá nějak takto: http://i64.tinypic.com/2dbta9s.png
Ale i všechny ostatní varianty typu podpěr jsou vždy přísně geometricky úhledné. Nic, co by dělalo takové „dredy“, jako na tvých obrázcích jsem ještě neviděl – proto mě to zajímá.
Flashforge to bolo free k tlaciarni 🙂 ono tvoje supporty su uhladne ale len hruby moj odhad je ze to spapa viac materialu ako tie co mne robi automaticky mozno keby som skusil inu moznost budu ine ale ja tlac vyuzivam len na konkretne veci co mi treba a nemam casu sa zabavat s nastavovanim a pokial to vytlaci funkcny model tak je mi to jedno 🙂
Nerobi to dredy 🙂 ale take akoby stromy, to znamena, ze to ma jednu zakladnu a z tej v hornej casti vyrastaju akoby konare ktore podopieraju plochu ktora sa ma vytlacit. Samotne konare sa potom tiez vetvia. Ja som ten spodok odlupol a na tej prvej fotke je vlastne vidiet uz iba tie konare. Mozem poslat nejake fotky kde to snad bude lepsie vidiet ak by si chcel.
Díky (i Expimu) za vysvětlení.
Princip chápu, ale ten vzhled je pro mne opravdu překvapivý.
U Cury, kterou jsem zase dostal přibalenu já, se taky dá zapnout něco jako větvení podpěrných struktur (kdy vespod je jen velmi hrubá/sporadická struktura a ta k místu, kde se má dotýkat nesené části, houstne), ale pořád jde o velmi uspořádané struktury.
Můžu nastavovat počet úrovní větvení a minimální výšku takových vrstev. Vždy se ale vychází ze zvoleného vzoru tvorby podpor a důsledkem je, že se většinou taková konstrukce spoléhá na schopnost tisknout přemostění. V podstatě jde o to, že vzor je vespod (u podložky) stejného typu, jen velmi hrubý a v požadovaném počtu kroků se zjemňuje. Jelikož jde jen o podpěrnou strukturu, kde na vzhledu nezáleží, tak nevadí, že první tahy zjemnění (jen málo podepřené) bývají viditelně prověšené. To se směrem vzhůru spraví až na jemnou strukturu.
Něco takového, jako vidím na obrázcích zde ale Cura neumí/nedělá.
Je pravda, že se tak dá ušetřit materiál. Zatím jsem to ale moc neřešil, protože jsem si zatím tiskl věci téměř výhradně vlastní konstrukce, kde jsem se snažil už návrhem tvaru podpěrám zcela vyhnout.
Každopádně díky za rozšíření obzorů (a popravdě i zorniček 😉
link na stl by sa nenasiel?
https://www.thingiverse.com/thing:918504
Pekná práca !
Ďakujem.
Moc pěkné, rád se na něj podívám za pár týdnů osobně 🙂
Kabel atari-joy lze použít tento, či podobné prodlužky, a štípnut:
https://www.ebay.com/itm/9-Pin-1-8M-6FT-Extension-Cable-Cord-For-Sega-Genesis-2-Controllers-Handle-Grip/253535475716?hash=item3b07e45804:g:7rcAAOSwipdawdt0:rk:2:pf:1&frcectupt=true
Jediný s čím jsem měl problém bylo sehnat nějakou sedící kabelovou průchodku aby se kabel nelámal.
Díky za tip. Já věděl, že se dají (za podobný peníz) koupit nějaké ovladače (sega-like) a z nich zkanibalizovat ty káblíky s konektorem. Ale pouze některé z těchto typů ovladačů mají propojené potřebné piny (právě že to nesmí být přímo sega ovladače).
Tahle prodlužka by snad měla mít propojené všechny piny – paráda!
Super inšpirácia. Mám na poličke tiež. Len horšie že je to celé z kovu čiže krabičku si budem musieť nanovo namodelovať alebo predĺžiť. Nič menej ma zaujalo elegantné riešenie zapojenia káblu. Pekný článok!