Posledný jednorožec

Môže sa Vám ešte páčiť...

13 komentárov

  1. Expi píše:

    krasny stroj ako vsetko od atari ???

  2. mikro píše:

    Super! 🙂 Chvilu som nechapal, preco najprv pises, ze to nema ACSI/externy floppy port, ale potom mi doslo, ze ten ACSI/FDD je vlastne „obojzivelny“, ze na to treba redukciu a nedaju sa pripojit priamo.

    Inac nie je to potom skor MegaST/STFM stroj? Lebo jedine, co by pripominalo STE je Blitter a ten sa da najst prave v neskorsich STFM alebo MegaST masinach.

    • Sedma píše:

      Cerpal som z interneho Atari dokumentu a tam to na zaciatku vyslovene uvadzaju. Je mozne, ze to je napriklad aj kvoli horizontalnemu scrollingu, ktory by STBook mal podporovat rovnako ako STE, aj ked obe masiny maju totalne iny „shifter“, vlastne celu video architekturu. Sam som si celkom nie isty preco to tam pisu….

      Ano ten port je nieco ako combo… Adapter asi jedine vyrobit.

  3. mikro píše:

    Hmm, tak to by ma fakt zaujimalo, ci to HW scrolling podporuje… To by z neho potom rozhodne robilo viac STE ako STFM/MegaST, mozes skusit 🙂

    Inac s tym ACSI najdes kopec copy&paste bludov na nete, len preto, ze je tam napisane „ACSI/FDD“, tak spusta ludi predpokladalo, ze je to ACSI port, cez ktory sa da napojit aj floppy mechanika, co je cisty blud (staci sa pozriet na obrazok a zratat piny). Ale fajn vec je, ze to vie z toho externeho disku aj bootovat, takze by si si tam vedel v poho zapojit UltraSatan alebo CosmosEx (s nim by to bola extra fun, lebo by si si musel spravit redukciu pre hdd+fdd dokopy).

    • Sedma píše:

      No neviem, takto je ten port oznaceny aj v originalnom Owner’s Manual ktory mam k STBooku. Pisu tam ze je to high speed DMA interface port, kam sa daju pripojit az 4 zariadenia (chained) ako SLM tlaciaren, HDD, floppy alebo aj ten CDAR o ktorom sme sa bavili na slacku .. Ta floppy je dedikovana pre STBook nie je to standardna floppy aka ako SF314…

  4. Shony píše:

    Citácia „Je to upravená verzia TOS 2.06, ktorá podporuje boot z interného pevného disku aj bez disketovej mechaniky.“ tak toto nieje vôbec pravda TOS 2.06 bootuje z IDE úplne sám aj bez patčovania 🙂

    • Sedma píše:

      Ano, suhlasim, ale len v pripade ze system ma disketovu mechaniku. ST Book ju nema ani rozhranie, velmi pravdepodobne s tym mal standardny TOS 2.06 problem.
      Ale to je len moja hypoteza…

  5. Shony píše:

    Otázka je čo to znamená bez mechaniky FDD ? Nieje fyzicky alebo nieja aj radič WD… ? A pokiaľ viem 2.06 bootuje hneĎ z HDD, takže ani nekontroluje prítomnosť FDD. Osobne prevádzkujem MeguST bez FDD a nieje problém.

    • Sedma píše:

      Tak neviem, je mozne ze tam nie je na doske ani radic. Tu info o patchovanom TOS som prebral niekde z webu a davala mi zmysel …

    • Expi píše:

      radic tam je ale fyzicky tam nie je mechanika moze byt len externa a to je este vecsia rarita ako samotny STbook … moj ma napriklad vo vnutry dve IDE na jednom sedi CF karta zo zakladnym systemom a nejakym softom a druha CF karta je ako data disk 🙂

  6. Shony píše:

    Takže letmý pohľad, na schému je, že žiaden radič WD ani podobný tam nieje len DMA je priamo vyvedená na konektor + 1 signál FDD density, 2.06 ak nájde IDE vôbec netestuje mechaniku, je možné, že tam je nejaký patch na FDD ale IDE asi bude netknuté, to čo je pridané sú tie aplikácie ako ROMdisk/na štandardnom ST Romcartridge. To som si potvrdil aj na niekoľkých nemeckých weboch. No nejako som sa chytil toho pačnutého, v mojom pojímaní to je neoriginálny upravený, kdežto 2.08 je originál. Takže asi to môžeme takto uzavrieť 🙂 Shony.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *