Cross-platformové toolsky: časť 2 – music tracker (A800)

Minule sme si priniesli zopár informácií o medziplatformových kresliacich programoch. Dnes si povieme o hudobných programoch ktoré pôjdu na PC a pomocou ktorých viete skladať hudbu pre Atari 800 XE / XL.

Raster Music Tracker (RMT) – Windows

Prvý bude RMT Tracker. Ide pravdepodobne najviac používaný tracker v týchto dňoch. Bol vyvinutý a dotiahnutý do dokonalosti Rasterom. Má v sebe aj také vychytávky ako import modulov typu MOD. Čiže môžete ľahko prerobiť svoje staré MODy z STčka resp. PCdla do RMT formátu. Samozrejmosť je export do spustiteľného formátu XEX s popisom autora a jednoduchým ukazovateľom hlasitosti. Ďalšia výborná vec je možnosť použitia MIDI kláves. Čiže môžete oprášiť svoje staré Casio, Yamahu z hypermarketa dokúpiť usb – midi prevodník a brnkať noty priamo do RMTčka. Vývoj trackera neustal. Stále sa na neho vytvárajú rôzne patche (hlavne ich majú na svedomí PL Ataristi).

Linka: http://raster.infos.cz/atari/rmt/rmt.htm

EnoTracker (ENO) – Windows

Druhý medziplatformový hudobný program je EnoTracker od Epiho. Ide vlastne o remake legendárneho TMC (Theta Music Tracker) trackera ale pre PCčko. Program je viacmenej funkčný i keď je stále vedený ako alpha. Boli v ňom urobené nejaké pesničky do demo súťaží. Na githube nájdete aj jeho zdrojáky čiže je tu nádej že sa program bude ďalej vyvíjať a A800 scéna bude mať tak kvalitný program na skladanie hudby. EnoTracker zatiaľ nedosahuje kvality RMTčka. No to sa môže časom zmeniť. Nič menej pôvodné TMCčko bolo svojho času asi to najlepšie čo na malom Atárku kedy bolo.

Linka: https://github.com/epi/enotracker/releases

RMT Equinox IV:

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *