Emulácia ATARI s využitím RaspberryPI časť II

Tento článok neslúži ako návod na poškodzovanie práv vyplývajúcich zo zákona o ochrane autorských práv ! Autor nenavádza užívateľov na poškodzovanie autorských práv kedže mnohé aplikácie a hry sú ešte stále chránené autorskými právami.

Ak vás zaujala emulácia vašich hier na novodobom lacnom jednočipovom počítači RaspberryPI vo voľnom pokračovaní sa vám pokúsim priblížiť možnosti emulácie počitačov značky ATARI ako aj okrajovo popíšem rôzne HW možnosti ako z emulácie urobiť náhradu atati počítača aj po hárdverovej stránke a vyhnúť sa opravovaniu zastaralého HW. Toto samozrejme nikdy nebude plnohodnotný Atari počítač nato sú vhodné projekty ako 1088XEL ktoré sú plnou hárdverovo kompatibilnou náhradou avšak za rádovo 600-700 EUR čo môže byť značne finančne náročné. Pre 16 a 32 bitové počítače existuje projekt z názvom FireBee čo je hárdverová emulácia FPGA počítačov na báze TOS ale opäť sa bavíme o nákladoch 600-700 EUR 🙂 🙂 🙂 a nie 100% náhrade AtariST prípadne Atari Falcon avšak pri súčasných cenách hlavne Atari Falcon pomerne lacnejšej.

Začneme s Atari 800, ktorého emulácia nie je tak hárdverovo náročná ako je to pri ST a Falcon. Opäť tu existujú viaceré cesty z ktorých som otestoval dve a sú plne chodivé . Ako som v prvom diely popísal je možné na emuláciu Atari 800 využiť už predkonfigurovaný emulačný softvér RetroPie, kde však potrebujeme „doinštalovať“ podporu Atari 800 a ROM súbory s príslušným OS aby bolo možné emulátor používať či už pre programovanie BASIC tak inú funkcionalitu. V tomto emulátore ste značne obmedzený možnosťami pripojenia doplnkov . Jediné čo vám bude fungovať je možnosť využívať staré Atari joystick. Na to slúži jednoduchý adaptér pripojený na GPIO port vášho RaspberryPI. Samotný adaptér je len jednoduchým prepojením logických vstupov ale ak si netrúfate na jeho stavbu môžete si ho zadovážiť TU.

 

Samotný RetroPie je možné rozšíriť o Atari800 emuláciu inštaláciou Atari800 package cez menu RetroPie nasledovne :

  • v samotnom prostredí vodjite do konfigurácie RetroPie
  • vyberte položku RetroPie Setup
  • P ako Manage Packages
  • opt ako Manage optional packages
  • V tejto sekcii si pridáte položku Atari800 prípadne Hatari pre ST/Falcon, prípadne Stella pre 2600

Tento emulátor je emulátorom aj konzoly Atari5200 ktorá je z rovnakého obdobia ako väčšina 8bitových počítačov.

Pre správny chod emulátora potrebujete :

ATARIXL.ROM (BIOS for Atari XL/XE OS)

ATARIBAS.ROM (BIOS for the BASIC interpreter)

ATARIOSA.ROM (BIOS for Atari 400/800 PAL)

ATARIOSB.ROM (BIOS for Atari 400/800 NTSC)

5200.rom (BIOS for the Atari 5200)

Vložte súbory do adresára

/home/pi/RetroPie/BIOS

Podporované súbory: .a52 .bas .bin .car .xex .atr .xfd .dcm .atr.gz .xfd.gz

Vložte súbory do adresára

/home/pi/RetroPie/roms/atari800

Následne nato ako si zvolíte v prostredí RetroPie Atari800 ktoré vám pribudne v hlavnom menu, zvolte ktorúkolvek hru alebo aplikáciu. Po nabehnutí emulátora budete informovaný, že nemáte správny ROM súbor aj keď ste ho tam pred pár minútami uploadli 🙂 Neľakajte sa je nutné ho priamo v emulátore nakonfigurovať . Ku konfigurácii emulátora sa dostanete stlačením klávesy F1. Ďalšie užitočné skratky :

F1 Built in user interface
F2 Option key
F3 Select key
F4 Start key
F5 Reset key ("warm reset")
Shift+F5 Reboot ("cold reset")
F6 Help key (XL/XE only)
F7 Break key
F8 Enter monitor
F9 Exit emulator
F10 Save screenshot
Shift+F10 Save interlaced screenshot
Alt+R Run Atari program
Alt+D Disk management
Alt+C Cartridge management
Alt+Y Select system
Alt+O Sound settings
Alt+W Sound recording start/stop
Alt+S Save state file
Alt+L Load state file
Alt+A About the emulator

Po tejto konfigurácii máte k dispozícii plnohodnotnú emuláciu 8 bitového Atari. Samozrejme je možné ako ROM súbor použiť aj QEMM a podobne v tomto sa medze nekladú . Ak plánujete využiť nepotrebné atárko ako obal na svoje RaspberryPI určite vás zaujme možnosť pripojiť k raspberry rôzne SIO zariadenia (kazeťák, disketovku či SIO2SD atď.) Stačí Vám na to jednoduchý TTL prevodník 3,3V na 5V.

Ma našom FTP nájdete image nakonfigurovaný image pre RPI zero a RPI 3 avšak bez ROM súborov kôli ochrane autorských práv,  keď disponujete ROM súbormi prípadne inými nahráte ich z externého USB kľúča podľa postupu ktorý som uverejnil v predošlom článku .( do týždňa od uverejnenia článku)

V ďalšom pokračovaní si rozoberieme emuláciu 16 a 32 bitov .

-Expi-

 

 

 

 

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

  1. Elko píše:

    Ja som si kupil Gameboy krabicku.Su na RPi vseliake gamepad pcb do Gameboya.A presne lcd a bateria…Cize si ma inspiroval.Potom ked to naberie realnu podobu napisem clanok.Sa mi tu povaluje PiZeroW.Na portable XE staci… 🙂

    • Expi píše:

      mam aj z ali krabicku GBA aj kit na baterky aj display len nemam casu to skladat navyse teraz mi ma prist atari flashback portable konzola s SD portom tak ked dojde poskusam a tiez napisem clanok 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *