FUJINET nie len Wifi pre 8bit

FUJINET je opensource projekt ktorého pôvodným zámerom bolo priniesť ethernetové spojenie pre naše obľúbené ATARI 800.

Základ celého riešenia je na module ESP32-WROVER ktorý mal slúžiť ako Wifi cez SIO port. Avšak čo čert nechcel vyvinulo sa toto riešenie v multifunkčné SIO externé zariadenie. Samotné zariadenie v súčasnosti ponúka Wifi konektivitu, Bluetooth, externý disk vo forme micro SDkarty. Ďalej ponúka emuláciu tlačiarne tlačou do PDF, či možnosť využívať sieťový disk (TNFS) s vašimi súbormi. Poslednou ale tiež podstatnou funkciou je emulácia modemu a možnosť pripojenia ATARI na rôzne BBS a podobne.

Súčasná verzia rev.6 je výsledok dlhej cesty od začiatku roku 2019. Prešlo sa z rôznych variant až po vertikálnu variantu. Zariadenie je možné objednať buď ako plošný spoj ktoré si zložíte, alebo postavené z viacerých zdrojov. Samotné riešenie je pass-true čiže SIO rozhranie je priechodzie, čiže neblokujete ním svoj SIO port.

Ja ďakujem @localgh0st za plošný spoj ktorý mi zaslal a tým ma motivoval zložiť predmetné zariadenie. Súčiastky som objednal z Farnell a už to išlo .

Na github repository nájdete postupy, zoznam súčiastok ako aj modely pre 3D tlač od krabičiek po konektory.

Hotové zariadenie má svoje čaro, a hlavne je zaujímavé čo ponúka bez zásahu do hárdvare vašeho ATARI . Podmienkou je min. 24kB RAM čiže pre ATARI 600XL musíte podstúpiť upgrade RAM.

Popis jednotlivých častí

Ja som si v súčasnosti vytlačil jednoduchú krabičku ale keď zoženiem adekvátne zažltnutú béžovú podobnú XL rade vytlačím si druhú 🙂 . Hoc krabička nie je podstatná pridáva zariadeniu retro look vášho ATARI.

Celá stavba mi trvala 3 hodiny, súčiastky vyšli niečo do 20 EUR, plošný spoj som mal zdarma ako som uviedol na začiatku. Hotové zariadenie viete kúpiť od 50 EUR takže pokiaľ nemáte skúsenosti s pájkovaním SMD súčiastok, odporúčam kúpiť hotové zariadenie.

Vývoj ďalej pokračuje, plánované sú ďalšie funkcionality ako emulácia kazetovej mechaniky a iné .

-EXPI- (niektoré obrázky zdroj : fujinet.oline)

Môže sa Vám ešte páčiť...

3 komentáre

  1. Otkin píše:

    Toto je úplná šupa. Fujinet som si tiež zohnal a moc sa mi páči. Žiaľ s angličtinou si veľmi nerozumiem a tak by bolo fajn, keby si sem popísal aspoň základné funkcie a ovládania. Možno to pomôže aj ďalším ľuďom, ktorí sa ešte nerozhodli.
    Laco.

  2. Juraj Švajdlenka píše:

    Kde to viem prosím aktuálne kúpiť. Všade kde som našiel tak je to Out of stock. Ja som bez skúseností čo sa týka spajkovania, takže svojpomocne si to určite nevyrobím. Vraciam sa k Atari po 30 rokoch a toto je bomba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *