Kam s dátami na Atari

V dnešnej dobe začína byť honba za starými komponentmy resp. kompatibilnými súčiastkami pre fandu „RETRO“ počítačov každodenným bojom 🙂 . Vystupujú do popredia rôzne adaptéry hlavne pre SD karty avšak hoc v európe je scéna okolo 8bitov stále plne fungujúca, horšie je to pre 16 bity a 32 bity.

V 8bitovej scéne viete ako záznamové médium použiť SDrive prípadne rôzne klony SIO2SD alebo SIO2IDE prípadne klon využívajúci mechanizmus zapojenia avšak pracujúci ako „redukcia“ do Cardridge portu ktorá využíva CF karty ako disk, výrobca už proklamuje verziu na SD kartu obe pod názvom SIDE . Mne osobne sa zapáčil projekt s názvom SDrive MAX bežiaci na platforme arduino, ľahko konfigurovateľný a bez nutnosti vyrábať plošné spoje, či pájkovať a prototypovať celé dni .

V 16 bitovej scéne je to zložité a to vysvetlím hneď prečo. Počítače rodiny ST disponovali rozhraním ASCI(DMA) navyše mnohé STe mali vadné DMA čipy čo značne komplikuje komunikáciu s externými diskovými jednotkami . Počítače Atari ST v dobe svojej slávy využívali externé disky MegaFile ktoré disponovali diskami rádovo v megabajtoch .Niektoré ST počítače ako MegaSTe alebo Mega disponovali rozhraním SCSI verzie 2 čo v je v dnešnej dobe tiež už zastaralé rozhranie a je problém k nemu zohnať disk ako taký . Existujú však redukcie na CF ktoré viete využiť . Čo však ak nemáte v počítači SCSI ? Opäť prichádzajú na radu SD karty 🙂

Najrozšírenejšie rozhranie je SatanDisk od -Jookie- ktorý v dnešnej dobe vo forme UltraSatan produkuje už notoricky známy Lotharek .  Jookie však svoj vývoj nezastavil a ako jeden z mála pre komunitu ST vytvoril zariadenie známe ako CosmosEx . Toto zariadenie Vášmu počítaču okrem diskovej jednotky poskytuje emuláciu floppy disku formou image, tak aj poskytuje rozhranie Ethernet a USB. Čo dostáva vaše ST nie len na internet ale umožňuje vám využívať aj USB disky, či externé klávesnice, myšky a podobne. V prípade poruchy floppy mechaniky je samozrejme možné použiť riešenie s GOTEK mechanikou čo vás nebude stáť viac ako 15 EUR avšak špeciálne zariadenia akými určite CosmosEx je si zaslúžia obdiv a ich cena len veľmi málo odzrkadľuje všetku tú námahu na vývoji ktorá za tým je …

CosmosEx pre verziu SCSI pre FALCON a TT je síce dokončený avšak chýba mu doladenie softvéru, avšak je nutné akceptovať aj súkromie vývojára, keďže málokto kto vyvýja niečo pre už „mŕtvu“ platformu to robí ako hlavný zdroj obživy pre seba a svoju rodinu, pevne ale verím, že -Jookie- s tým bude pokračovať a zvyšok komunity mu pomôže 🙂 🙂 🙂

Chvalabohu má Atari Falcon okrem dnes už neštandardného rozhrania SCSI aj interné rozhranie IDE v prevedení 44pin konektora pre 2,5″ IDE alebo aj notebookové IDE. No ruku na srdce, kde v dnešnej dobe kúpite HDD s týmto rozhraním ? Najjednoduchšie riešenie pokiaľ máte doma zvyšný 2.5″ SATA disk je redukcia a relatívne to máte. Prečo relatívne ?

Kto už mal rozobratého Falcona, či STe vie veľmi dobre, že v nich bohvieako veľa miesta výrobcovia nenechali na rôzne upgrade 🙂 🙂 🙂 takže aj keď tam ten disk dostanete bude redukcia trčať trošičku pod klávesnicu a v lepšom prípade ju nadvyhovať, v lepšom prípade obetujete hornú časť RFshieldu 🙂 . No ale prečo by to dnes niekto robil ? Prečo by niekto niekam v dobe SSD diskov dával točivý disk ? Čo je môj Falcon horší ako môj Mac ? Dnes máme nekonečné možnosti aj vďaka aliexpressu ktorý som si začal ceniť hlavne ako kutil a hlavne pre moje Atari počítače keďže tu mnohokrát zoženiete to čo už v európe nekúpite prípadne ak aj áno tak mnohokrát za nekresťanské ba priam úžernícke peniaze 🙁

Základom sú v dnešnej dobe uz notoricky známe redukcie na SD karty, prípadne na CF karty, tie sú ešte lepšie keďže ich rozhranie je principiálne IDE takže v tomto prípade sa jedná o jednoduchú redukciu . Ale vedeli ste, že váš Falcon ma podporu dual IDE ? Verím, že ano, ale ledva sa mi tam vojde jeden disk a nie to ešte dva 🙂 Tak aj na toto je krásne riešenie , dual CF.

Samozrejme pokiaľ máte alebo plánujete váš Falcon prebudovať do iného case ako napríklad Bigtower, nemáme čo riešiť ale pokiaľ nie tak pokračujme v možnostiach.Osobne mám jedného Falcona v BigToweri kde na SCSI mám CDrom, Disk, páskovú mechaniku a ZIP drive a na IDE mam CF dual adapter 🙂 ale je to rároha ktorú zdvyhnúť vyžaduje značnú časť odvahy. Pre rôzne aplikácie určite oceníte dostupnosť IDE káblov pre 2,5″ aj pre dva disky. Alebo aj redukcie ktoré som sám neočakával, že vôbec existujú ako napríklad IDE2MSATA , čo pri dnešnej cene MSATA a aj M2 SSD diskov vam umožňuje do vášho pôvodného case vložiť aj 256 GB otázka je načo (ale možno existujú taký čo by to chceli). Nezabudnime, že vždy viete použiť aj redukciu na klasické IDE a viete využiť staré disky, DVD mechaniky, ZIP mechaniky a podobne .

 

Samozrejme ani v jednom prípade sa nejedná o rýchlo vymeniteľné média, ale každý kto pozná základy Atari File System vie, že jeho spravovanie, particiovanie či iné úpravy mimo prostredia TOS (či už na HW tak v emulátore) je značne komplikované. Samozrejme pre využívanie diskov ako na ST tak na Falcon a TT je nutné mať v bootovacej partícii HD Driver ako napríklad ICD ktorý je free ale ja viac preferujem HDDriver ktorý je síce drahý ale zato odladený a behavý na 99,99% . Ak potrebujete presúvať z „interného“ úložiska dáta smerom von tak potom buď po sieti alebo cez USB. Ak nemáte v ST CosmosEx a vo Falcone EtherNat tak potom nájdete riešenie v Netusbee a môžte interné disky nechať internými 🙂 🙂 🙂

 

-Expi-

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *