LAST Survivor FALCON 060

Všetko to začalo provokáciou ktorú som zazrel na FB v skupine pre ATARI 8-bit fanúšikov. Jednalo sa o Atari 800XL v kufríku. Z môjho pohľadu mi to prišlo dosť slabo prevedené aj keď na američina až až 🙂

V tomto momente som si povedal to dám aj ja a dokonca lepšie a začal som zvažovať ako na to . Asi 10 rokov dozadu som niekde vo výpredaji kúpil vysoko-odolný kufor, čo ak sa raz hodí . Žiaľ jeho rozmery boli na ATARI 800 XL príliš veľké a tak prišla myšlienka . Prečo trocháriť a robiť to isté ako niekto iný ? Prečo dávať do kufra čo prežije kadejaké katastrofy ATARI 800 ? Prečo tam nedať rovno ATARI FALCON ? Po skúške s FALCONom #16 ktorý mi v tom čase prišiel z Nemecka som sa rozhodol, pre FALCON keďže pasoval perfektne .

Samozrejme je to FALCON na prežitie čiže sa nebavíme len tak o nejakom FALCONe ale rozhodol som sa použiť práve dokončeného FALCONa s CT060 a 512 MB Ram a samozrejme s inštalovaným novou NV Ram či vymenenými kondenzátormi . Ale navyše som do tohoto FALCONa osadil aj SUPER-Videl, CF 16GB ako HDD a interné SCSI. Žial miesto na COSMOS EX neostalo keďže som chcel zachovať FDD mechaniku ale v kufri je miesta dosť tak využijem jednu z Jookieho redukcii a bude CosmosEx externý 🙂

No a teraz ta funny part . Ako to cele napájať . Pre tak náročný odber akým je takto upgradovaný FALCON s 21″ LCD monitorom by napájanie s LiPol batériami bolo peklo na spájanie, kotvenie batérií a samozrejme aj na cenu a nejaký dosah na výdrž celého kufra by bol otázny. Preto padla voľba na Pb batérie ktoré v počte 4ks slúžia aj ako opora pre FALCON aby bol adekvátne vyvýšený a mal sa ako chladiť tak mu poskytujú 20Ah 12V napájania. Pre napájanie samotného FALCONa je použitý PicoPSU 90W ktorý vyžíva vstup 12V ( s ohľadom na nmiesto vo Falcone). Monitor s 12V vstupom som síce nezohnal zato som zohnal šikovný DC/AC invertor 100W ktorý je maličký a s pasívnym chladením a pri vybranom monitore bude minimálne zaťažovaný .

Podľa môjho odhadu spotreby oboch zdrojov by mal kufor zabezpečiť prevádzku na jedno nabitie v trvaní viac ako 10 hodín . ( to už je lepšie ako MacBook 🙂 ) Pre správne fungovanie a zabezpečenie, že hlavne FALCON nedostane viac ako 12V je v kufri špeciálny stabilizačný obvod ktorý má dva výstupy 12V(10A) a jeden vstup 10-30V . Zároveň som kufor dovybavil nabíjačom olovených článkov s pasívnym chladením a externým vstupom 230V pre nabíjanie kufra aj v zavretom stave . Samozrejme je možné kufor nabíjať aj počas prevádzky vďaka už uvedenému ochrannému modulu.

Kufor je IP68 a pre zachovanie tejto tesnosti všetky prestupy museli byť opatrené adekvátnym množstvom silikónu aby som zabezpečil vodotesnosť v zavretom stave .

Kuform má kľúčový spínač pre zapnutie napájania, po jeho otočení dochádza k zapnutiu kufra čiže monitora, externého napájania CosmosEx a Falcon sa zapína manuálne stlačením tlačidla.

Pod monitorom sú umiestnené stereo reproduktory a menič napájania pre monitor a CosmosEx. Pod samotným FALCONom sú vyvedené oba joystickové/myškový porty pre pripojenie myši prípadne joysticku .

Ďalším krokom bola inštalácia a úprava „pozadia“ FALCONa . Žial ukázalo sa že monitor HP napriek špecifikácii nezvláda zobrazovacie frekvencie pri zapnutom CT60, čo spôsobilo predĺženie a hľadanie nového vhodného monitora ktorý v tejto COVID situácii dorazí tak za 15 dní 🙂 alebo bohvie kedy 🙂

Medzičasom som vyskúšal 5 monitorov ktoré by pasovali do kufra ale ani jeden nefunguje s CT60 módom, takže budem ďalej hľadať a skúšať ale vďaka Lockdownom a sviatkom budem mať čas sa tomu venovať . Dúfam, že tento projekt dotiahnem do zdarného konca ešte v 2021 🙂

-EXPI-

Môže sa Vám ešte páčiť...

8 komentárov

 1. Sedma píše:

  Atomovy kufrik 🙂

 2. mikro píše:

  „Žial ukázalo sa že monitor HP napriek špecifikácii nezvláda zobrazovacie frekvencie pri zapnutom CT60“

  CT60 pouziva uplne identicke nastavenia Videlu pri boote ako normalny TOS. Skor ti to kasle SuperVidel, bud tam mas nastavene nejake divoke rozlisko alebo si narazil na ten (uz) znamy CT60 bug, ked ti SuperVidel da len black screen.

 3. Joži z Prahy píše:

  Pekné

 4. Joži z Prahe píše:

  How-know v kufříku?
  Mimořádně povedené!

 5. Peter M. píše:

  Paráda. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *