Môj Falcon 060 a FlexPSU

V živote ataristu, raz príde čas na Falcon 030. Po zistení o aký skvelý kus hárdveru sa jedná začnete skúmať možnosti rozšírenia .

Medzi dnes už štandardné rozšírenia patrí úrychlovač Centurbo 60(CT60). Tento bol vyrábaný Czubom ktorý vyrobil pôvodnú sériu CT60 následne ju vylepšil a predával pod označením CT63. Nakoniec predal licenciu na výrobu a na trhu sa objavili CT60e .

Spoločným problémom všetkých CT60 je ich rozmer a ich inštalácia. Tu sa dostávame k viacerým variantám od montáže vášho Falcona do toweru (to bol moj prvý pokus) kde máte dostatok miesta na kadečo. Narážate na problém ak svojho falcona chcete prenášať na párty a podobne, keďže Bigtower je značne ťažký .

V ďalšom kroku dospejete k poznaniu, že by bolo ideálne mať Falcona aj s CT60 v pôvodnom case. Ano 90% užívateľov prejde k vyhodeniu zdroja, a využitiu tzv. PicoPSU čo je v podstate miniatúrny ATX zdroj na konektore ATX s napájaním externým 12V adaptérom . Tieto zdroje majú svoje čaro a našli sa riešenie ako ich efektne zamaskovať do pôvodného tela Falcona. Problém je, že vláčite zo sebou nie len Falcona ale aj cca. 2-3 kg brick – externý 12V zdroj. Navyše nie každé PicoPSU je vhodné pre CT60 o čom sme sa presvedčili aj na Atari klube v Košiciach 🙂

Keďže ja chcem Falcona v pôvodnom znení nedalo mi to spávať. Tak so na Czubových stránkach som niekde narazil, že okrem PicoPSU je možné použiť aj zdroj FLEX ATX.

Samotný zdroj (30EUR) aj keď je malý je veľký pre Flacona preto som ho „odstrojil“ a osadil do Falcona to čo som potreboval .

Osadený zdroj

Samozrejme bolo nutné zabezpečiť minimálne 2ks prepínačov, jedno tlačidlo ako Power on a jeden prepínač módu 030/060. Podmienkou bolo aby napájací konektor bol na pôvodnom mieste, a zdroj musí mať silový vypínač zdroja ako odporúča Czuba .

Beriem, že sa dali použiť aj iné tlačidlá a možno krajšie riešenie, ale pri prerábkach typu čo šuflík dal je to tak. Ja osobne som s výsledkom spokojný . Samotný Falcon má osadený CF disk 16GB, Floppy a CT60 s 512MB Ram. Čiže schmatnem Falcon a utekám kam treba. Pre konektivitu môžem použiť náš CosmosEx alebo Netusbee alebo prípadne PARCP 🙂

K hotovému Falconu patrí aj krásna nálepka 🙂

-Expi-

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

  1. Igi píše:

    Tak tá šedá pre text nie je bohvieako dobre čitateľná …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *