Notebook ako lacný monitor pre 8-bit Atari

Dlhšiu dobu som uvažoval, ako sa zbaviť veľkých televízorov a CRT monitorov na stole, resp.  keď idem niekam na párty s mojimi 8-bit Atari počítačmi. Najmä ak v dnešnej dobe mám zo sebou notebook ktorý ma kvalitný displej a je úplne malý / tenký a teda ľahko prenosný. Rozhodol som sa, že si kúpim nejaký video grabber, ale nevedel som aký a na nete som (za tú minútu či dve čo som hľadal) nenašiel žiadne info o tom ktoré zariadenie už niekto má funkčné a s Atari overené. Zároveň som nechcel investovať veľa peňazí do nejakej profi štúdiovej techniky / grabberu.

Video grabber zapojený do USB portu notebooku

Video grabber zapojený do USB portu notebooku

V e-shope našej miestnej IT predajne (datacomp.sk), som si vytipoval jedno lacné zariadenie a následne som zistil, že je to asi najpredávanejšie zariadenie na digitalizáciu obrazu zo starých analógových video signálov. Toto zariadenie predávajú rôzny akože výrobcovia pod svojím názvom za rôzne ceny. Konkrétne naša IT predajňa ponúka to isté zariadenie pod štyrmi značkami: TECHNAXX, Media-Tech, Gembird a PremiumCord. V cene od 13,90 € až po 27,95 €. Keďže sa jedná o jedno a to isté zariadenie vyrobené v Číne rozhodol som sa pre to najlacnejšie a teda konkrétne TECHNAXX TX-20 v cene 13,90 €.

Grabber aj pripojenými káblami z Atari (video signál + stereo zvuk).

Grabber aj pripojenými káblami z Atari (video signál + stereo zvuk).

Zariadenie sa dodáva aj s manuálom a CD-čkom s drivermi a nejakým grabovacím softom. Ale kedže všade na internete tvrdili, že najlepšie je nechať Windows aby si nainštaloval driver sám, tak som CDčko ani nepoužil. Windows 10 naozaj zariadenie po jeho pripojení do USB portu bezproblémov rozpoznal a sám nainštaloval potrebný driver. V systéme pribudlo nové zariadenie „USB TV Tuner“ v položke „Sound, video and game controllers“.

Zariadenie v systéme pribudlo ako: USB TV Tuner

Zariadenie v systéme pribudlo ako: USB TV Tuner

Zariadenie sa nakoniec v jednotlivých SW objavovalo pod fakt originálnym menom „OEM Device“ 🙂

Vyskúšal som niekoľko programov (VLC, AMCap, VirtualDub, …). Najspokojnejší som s VirtualDub (v 1.9.11) v ktorom som dokázal nastaviť všetko čo som potreboval + je zadarmo a dáva dobrý obraz.

Hra Jurský Park II grabovaná priamo z Atari.

Hra Jurský Park II grabovaná priamo z Atari cez VirtualDub.

Len pre istotu uvádzam čo som vo VirtualDub nastavoval / spúšťal:

 1. File / Capture AVI… – pre prepnutie do snímacieho módu
 2. Device / OEM Device (DirectShow) – pre výber grabbovacieho zariadenia
 3. Video / Previev
 4. Audio / Enable audio playback
 5. Audio / Capture device

Okrem toho sa mi zdá, že som nič iné nenastavoval. VirtualDub si sám zistil, že signál z Atari je vo formáte „PAL_B“, v niektorom SW som to musel ručne nastavovať. Niektoré programy vyžadovali aj nastavenie zdroja zvuku na NONE a v nastaveniach videa sa zadávalo, že zvuk sa má brať z videa (!). Veľmi dobrý je aj AMCap, ale free verzia sa po 15 minutách zastaví a núti užívateľa sa zaregistrovať 🙂 Stačí síce kliknúť na OK a spustiť znova, ale ak je človek akurát uprostred nejakej hry, tak to môže naozaj dosť naštvať 🙂

Zaujímavou funkciou grabbera, ktorú podporujú skoro všetky programy je, že má dva vstupy. Jeden označený ako CVBS a druhý ako S-VIDEO. Pokiaľ má človek správnu koncovku / redukciu, môže mať naraz pripojené aj dve Atari a prepínať si obraz priamo v grabovacom SW. Konkrétne vo VirtualDub cez:

Video / Video source / Video Tuner (S-VIDEO vstup)

Video / Video source / Video Composite (CVBS vstup)

S-VIDEO redukcia

S-VIDEO redukcia na cinch.

Nešlo mi o grabovanie obrazu do videa / obrázkov – na to je v dnešnej dobe na 99,99% lepšie spúšťať veci rovno na PC v emulátore. Ale ak má človek nutkanie pracovať priamo na Atari, napríklad ak testuje nejaké HW rozšírenie, alebo len pre ten dobrý pocit z klikania na originálnu Atari klávesnicu / Joystick, a chce na stole ušetriť miesto, je toto naozaj dobrá voľba. Kvalita obrazu je obstojná. Síce verím, že nejaké profi zariadenie toho dokáže oveľa viac a s lepším obrazom, ale určite nie za cenu 13,90 € 🙂 Pre tých trochu šikovnejších je tu možnosť objednať toto zariadenie z Číny možno aj za menej ako polovičnú cenu.

Výhody:

 • cena
 • rozmery
 • jednoduchosť
 • dva vstupy
 • STEREO zvuk

Nevýhody:

 • pri rýchlych animáciách sa často objavuje posun medzi párnym a nepárnym riadkom (ale nie vždy + som na takéto veci videl v niektorých SW funkcie na elimináciu, ale zatiaľ som sa nedopracoval k žiadnemu podstatnému zlepšeniu)

Ak máte nejaké vlastné skúsenosti s niečim podobným, alebo nejaké otázky, budem rád ak napíšete svoj názor do komentárov.

Aktualizácia 1 (15.11.2017 23:03) – pridaný odkaz na krátke video hrania hry Zybex, grabované cez toto (TX-20) zariadenie a VirtualDub – video je bez zvuku 🙂

 

Aktualizácia 2 (11.12.2017 22:01) – pridaná fotka plošného spoja zo zariadenia + bližšia identifikácia ako model: USB-UTV007-C5-V1.1 – viď. pravý horný roh plošného spoja.

Vnútorné zapojenie a osadené súčiastky

Vnútorné zapojenie USB-UTV007-C5-V1.1

-Xi-/Satantronic

Môže sa Vám ešte páčiť...

20 komentárov

 1. Elko píše:

  Super článok. Ja používam drahší USB grabber od LeadTeku WinFast VC100. Ale pozerám že výsledok je rovnaký. Dá sa s tým vpohode pracovať. Ale demá už radšej pozerám priamo na telke…

 2. radovansabo píše:

  Dobry napad ale ja som uz kupil z aliexpress 10” monitor prenosny za 30€ 🙂

 3. Baktra píše:

  Předpokládám, že když se s tím dají hrát hry, zpoždění obrazu je zanedbatelné. Je to tak?

  Kdysi jsem něco podobného zkoušel s výrobkem fy AVER, dopadlo to dost špatně.

 4. -Xi- píše:

  Áno, hry sa cez to dajú hrať úplne bez problémov. Žiadne oneskorenie som nezbadal.

  • Baktra píše:

   Děkuji. Zařízení vyzkouším.

   • Baktra píše:

    Tak jsem zařízení vyzkoušel. Kvalita obrazu není žádný zázrak (obzvlášť s 800XL, se 130XE je to trochu lepší), ale zpoždění je opravdu zanedbatelné, hrát se dá. Tak možná na Atari akce budu s sebou tahat jenom NB a tohle udělátko, místo 7″ LCD monitoru.

 5. Gmouse píše:

  Tak jsem si pln očekávání pořidil od čínana 2 kusy grabberu co vypadají na chlup stejně (černý a bílý). Připojil jsem Atárko a ono to hrálo i zobrazovalo. Bohužel je to ale kousavé a nepoužitelné. Když jsem to otevřel, má to 2 čipy, jeden je ATM630A. Ovladač si Win10 (i Win7) natáhly automaticky a hlásí se to jako USB2.0 PC CAMERA (USB\VID_18EC&PID_5555&MI_00\7&258CE162&0&0000) a USB2.0 MIC. Nemá někdo nějaký nápad co by se dalo zkusit?

 6. Gmouse píše:

  Tak jsem nakonec koupil další EasyCAP se švábem UTV007 a ten se ukázal jako funkční řešení.

 7. Baktra píše:

  Tak jsem s TX-20 asi dolítal. Po poslední aktualizaci Windows 10 už mi nejde zachytávání videa, jen zvuk, nebo dostanu modrou obrazovku. Poslední verze ovladačů je z roku 2011, tak to nevidím moc dobře.

  • Mne zatial TX-20 funguje, aj ked je pravda, ze vo VirtualDub mi to uz par mesiacov nechodi. Resp. najprv som to este dokazal nakopnut tym, ze som najprv spustil AMCap a potom VitrualDub. Ale od isteho casu uz ani toto nepomoze a TX-20 mi funguje uz iba v AMCap. A aj s tym musim obcas trochu bojovat, ale nakoniec mam tento postup, ktory na 99% funguje: Zacinam s vypnutym Atari, zasuniem TX-20 do NB, zapnem AMCap a pripadne mu nastavim zariadenie (Devices/OEM Device), vytiahnem TX-20 z NB (AMCap hodi error, lebo device zmizlo), znova zasuniem TX-20, v AMCap prepnem spat na OEM Device a zapnem Atari. Na prvy pohlad komplikovane, ale zatial vzdy pri tomto postupe mam obraz 🙂 Ale zjavne sa muselo nieco s tym driverom stat, lebo predtym to vsetko vzdy nabehlo hladko bez nutnosti takychto procedur.

 8. andrej píše:

  vdaka za vyborny napad ako konvertovat composite video

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *