Oprava vytopeného a hrdzavého XEGS

Kúpa

Na ebay som kúpil „non working“ Atari XEGS za zhruba 75 EUR s nádejou, že po výmene pár odpálených čipov, prípadne výmene celého napájacieho zdroja, sa dostanem k zachovalej mašinke o ktorej som vždy sníval a v tichosti závidel -XI-mu ako sa k svojej nádhere dostal on.

Čakanie sa skončilo

O taký týždeň neskôr som otvoril vynikajúco zabalený balík, z ktorého na mňa vykúkalo celkom pekne zachovalé XEGS spolu s klávesnicou a napájacím zdrojom.

Moment prekvapenia

Keď som na spodku našiel dve kompletne skorodované skrutky, dúfal som len, že niekto zakrútil prvé skrutky čo našiel namiesto tých pôvodných. Po otvorení krytu a opadnutí prvotného šoku som začal fotiť tú spúšť, čo som našiel v útrobách. Totálne hrdzavá jedna strana plechového krytu a kopa opadanej hrdze.

 

Už som ani nedúfal, že matičná doska bude vôbec použiteľná a čakal som zhnitú väčšinu plošáku.

Po zdĺhavom čistení alkoholom (ISOPROPYL došiel, tak poslúžila 40% neochutená vodka) a starou zubnou kefkou sa už začalo niečo rysovať.

Hrdzavé RAMky boli odletované, plošák jemne oškrabaný od hrdze, osadené precízne pätičky, no stále ma vítal len červenohnedý screen. Vyletovanie a výmena ROM-ky len potvrdila, že jej nič nie je. Náhle mi napadla myšlienka skúsiť cartdridge Moon Patrol, nakoľko tento funguje aj bez funčnej PIA a POKEY.  Pokiaľ teda ide MMU a OS-ROM  inicializácia prebehne, následne sa spúšťa cartridge. BASIC alebo SELFTEST potrebujú prepnúť výstupy PIA (PORT-B) a teda nemusia vždy fungovať.

Tadaaa a Moon Patrol nabehol … občas. Navyše, keď som spustil hru bez pripojeného joysticku, mesačné vozítko si veselo hopsalo samé od seba (na rozdiel od marťanského Opportunity).  Zmeral som všetky plôšky súviasiace s PIA a joystickmi, ale nenašiel som žiadne anomálie. Tak isto hodnoty na MMU vyzerali v pohode.

Hľadá sa darca

Nadišla chvíľa, keď je potrebné požiadať svoju blížnu darcovskú dosku o ďalší orgán, odletovať 40 pinov na PIA, samozrejme na oboch doskách a pridať presnú pätičku. Vôbec to nie je taká zábava ako sa môže zdať, keďže DPS na XEGS je veľmi háklivá, viac ako jej nový čínsky darca.  Najprv som použil manuálnu odsávačku a regulovateľnú mikropájku na cca 350 stupňov, ale piny ktoré viedli na DPS k väčším plochám odvádzali teplo. Bolo to trápenie a väčšinou šlo o piny GND a Vcc. Neskôr som teda zvolil klasickú pištoľovú trafopájku a šlo to prekvapivo lepšie. Koniec koncov 20 rokov dozadu som väčšinu upgradov robil trafopájkou.

Nová PIA zabrala na prvý šup a keďže PORT B rieši mapovanie pamäte, BASICU, SELFTESTU … tak mi teraz krásne automaticky po zapnutí nabehla zabudovaná hra Missile command. Klávesové kombinácie SELECT, OPTION a RESET pre SELFTEST resp. voľbu fungovali taktiež.

Bez práce nie sú … čisté klávesy

Na programe druhého dňa bolo čistenie klávesnice ktorú som úplne rozobral, vyčistil každú klávesu, gumenú membránu, plastové držiaky a aj kábel zubnou kefkou a tekutým mydlom. Celá konzola páchla ako zatuchnutá pivnica a tohoto som sa chcel isto zbaviť. Plesne v izbe nikto nechce. Malý plošák v klávesnici som vyčistil Isopropyl alkoholom. Celkom slušná kôpka súčiastok. Stále som bol na tom určite lepšie, ako tie čínske detičky čo to kompletovali pred 30 rokmi.

Keď sa to preženie s čistením

Nadišiel čas očistiť PCB od zvyškov kolofónie po letovaní, ako aj zvyškov hrdze. Použil som na to špeciálny PCC sprej od Kontakt Chemie.  Napriek opatrnosti a trpezlivosti z vysušením moje XEGS nie a nie naštartovať.

A stojíme na druhej červenej

Dve hodiny neskôr po prepípaní všetkých datových, adresných a multiplexovaných adresných zberníc som sa rozhodol transplantovať aj ANTIC, čo znamenalo ďalších 80 stresových odsávaní. Ako na potvoru ANTIC bol úplne v poriadku, fungoval v mojej 130xe bez problémov.

Ďalší zvyčajný podozrivý je CPU. Táto transplantácia  nakoniec pomohla a znova si môžem po nociach vychutnávať Moon Patrol.

Právo voliť

Na tretí deň nadšenie opadlo, keď som zistil, že niektoré klávesy (option, reset, select) nefungovali ako predtým alebo nefungovali vôbec. Premeranie avometom ukázalo že majú vyše 1000 Ohmov aj keď sú stlačené.

Opatrné odstránenie vrchnej plastovej časti každého tlačítka odhalilo vo vnútri gumenú membránu. Všetko som opatrne vyčistil Isopropylalkoholom (ktorý medzičasom došiel poštou) a poriadne osušil. Ceruzka je vlastne uhlík a uhlík je vodivý.  A tak dnes McGyver namiesto žuvačky starostlivo vymaľoval špičku gumenej membrány ktorá po zatlačení spája 2 kontakty vo vnútri spínača. Toto pomohlo opraviť spínače a ich odpor bol okolo 200-400 Ohmov, čo stačilo na preklopenie stavu z logickej 1 na 0 a zaregistrovanie stlačenia GTIA čipom.

Myslím, že to bola moja chyba a pri čistení dosky som aj odplavil pôvodnú vodivú vrstvu z gumených membrán.

Čas na tuning

Nakoniec sa odstránil modulátor, pridal S-Video konektor spolu so SUPERVIDEO XE modom.

Plány do budúcna

 • očistiť (opieskovať ???) plechový kryt a nejako ho povrchovo ošetriť
 • upgrade videa na pripravovaný „16 shades of gray“ mod 🙂

Záver

Som presvedčený, že XEGS ktoré som kúpil, malo už od začiatku načaté PIA aj CPU a ja som im len dopomohol do kremíkového neba. Stále nechápem ako sa dnu dostala voda a celá tá hrdza. Či niekto dostal skvelý nápad hodiť stroj do umývačky riadu aby bol čistejší, alebo len niekomu vytopilo pivnicu v ktorej to skladoval. To však asi zostane navždy záhadou.

Na internete som našiel „overené recepty pre gazdinky“ ktoré odporúčajú napríklad vyčistit klávesnicu v umývačke na riad!!!

A možno môjho nového milááááška niekto len našiel v mokrej špinavej popolnici a šupol na ebay.

Každopádne dúfam, že je to ďalší šťastný koniec jednej Atari záchrannej misie. No nebola by ho škoda ?

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

4 komentáre

 1. mikro píše:

  Vidim, ze to ja som so svojim XEGS celkom dobre obisiel – ja som mal len zly zdroj a RAMky. Povodne som ho chcel len opravit a predat, ale ako som ho videl opraveny, tak som tam nabuchal Ultimate 1MB, stereo a U-Switch a zobral ho k sebe domov na Slovensko. 🙂

  Inac co sa tyka hdrze atd, doporucujem https://www.retrohax.net, obzvlast casti „Extreme refurbishing“ o 800XL.

 2. Igi píše:

  Marián,
  pekná, fakt pekná robota ! A nehľadaj error len u seba, dostalo to poriadne zabrať skôr než Ti to prišlo.

 3. Elko píše:

  Vo farboch lakoch mas odstranovac hrdze… Resp. v minulosti posluzil dobre aj ocot a ponorenie don na 4 hodiny…

 4. Marco píše:

  Goldy, klobuk dole! Parada 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *