Raspberry PI Zero 2W

Obľúbený minipočítač vhodný pre emuláciu v obzvlášť stiesnených priestoroch ako aj využívaný na mnohé aplikácie v retro svete sa dočkal 28.októbra 2021 svojho upgrade . Cena je stále na úrovni 15 EUR .

Rozmery sa nezmenili avšak sa zmenil procesor a bezdrôtové komunikácie ako aj niektoré rozhrania zmenili pozíciu. Po novom kompozitné video nie je v prednej časti vedľa GPIO ale zo spodnej časti vo forme pripojovacej plôšky . Procesor je po novom 4 jadrový hoc pod-taktovaný ale vyrábaný pod hlavičkou Raspberry.

1GHz quad-core 64-bit Arm Cortex-A53 CPU

512MB SDRAM

2.4GHz 802.11 b/g/n wireless LAN

Bluetooth 4.2, Bluetooth Low Energy (BLE), onboard antenna

Mini HDMI port and micro USB On-The-Go (OTG) port

microSD card slot

CSI-2 camera connector

HAT-compatible 40-pin header footprint (unpopulated)

H.264, MPEG-4 decode (1080p30); H.264 encode (1080p30)

OpenGL ES 1.1, 2.0 graphics

Micro USB power

Composite video and reset pins via solder test points

65mm x 30mm

Výrobca udáva až 30% nárast výkonu čo je znateľné a bez zmeny rozmeru čo je pre mnoho riešení podstatné . V našom retro svete sa tento počítač používa v emulácii ako aj napr. pre riešenie ako AMIGA RGB2HDMI či v plánovanom ST2HDMI a podobne kde pre zastavanie do retro počítača je rozmer jeden z najpodstatnejších kritérií .

Zmena riešenie SiP je oproti riešeniu v Zero pôvodnej generácie znateľná ale 512MB RAM zamrzí aj keď musím uznať čo by sme chceli za 15 EUR 🙂

Taktiež sekcia Wifi a BT sa dočkala plechového tienenia po vzore 3B+ .

Máme prisľúbených zopár kusov na testovanie tak následne doplníme info a uvidíme. Osobne sa teším ako v niektorých z mojich retro projektov použijem novšiu verziu a možno využijem ten zvýšený výkon. Samotné RPi Zero 2W sa bude vyrábať do konca roka 2028 aspoň podľa vyhlásenia výrobcu …..

-EXPI-

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *