Atari Falcon 060 s CT60e a Centurion CT60PSU
Atari Falcon 060 je projekt, nad ktorým som už roky uvažoval, len som nemal odvahu a dostatok informácií ako na to. Bolo mi jasné, že originálny zdroj nemá výkon a charakteristiku na to aby utiahol akcelerovaný Falcon na báze CT60e. Možností ako to vyriešiť nebolo až tak veľa. Mal som predstavu, že všetku elektroniku ukryjem pod krídla Falcona bez toho, aby som musel zasahovať do horného krytu počítača a zároveň som nechcel prenášať a pripájať „tehlu“ medzi zásuvku a počítač. Jednoducho, mať čo najmenši zásah do výzoru a komfortu. Moje sebavedomie posilnilo aj to, že som získal druhý náhradný Falcon a že Centurion Technologies vydal interný CT60PSU kit na zabudovanie zdroja aj s konzolami tak jednoducho, že na inštaláciu v podstate stači jeden Philips skruktovač. To rozhodlo, že som sa pustil do prvej fázy získavania komponentov. Že to nebude také jednoduché som síce tušil, ale ukázalo sa to až počas inštalácie.
Komponenty
Naštastie, môj Falcon mal už „clockpatch“ a výmenu Dallas čipu za sebou, takže som sa nemusel venovať týmto základným začiatočníckym problémom. Bez toho nemá zmysel uvažovať nad inštaláciou CT60. Čiže môj zoznam komponentov, ktoré som potreboval na upgrade vyzeral asi nasledovne:
- Falcon 030 s inštalovaným clockpatch a Dallas čipom
- 16GB SanDisk CF karta, adaptér IDE to CF od aliexpress a agem.sk
- ventilátor 2x Noctua NF-A4x10 FLX, hliníkový chladič AKASA od edsystem.sk
- CT60e doska urýchľovača od retrohax.net
- Motorola MC68060RC50 rev.6 mask 71E41J od ebay
- 512MB DIMM RAM no parity, unbuffered PC-133 CL2 od ebay
- 14MB RAM Vulture board od lotharek.pl
- CT60PSU od centuriontech.eu
- Prepínače nápajania a CT60 módu od gme.sk (voliteľné)
- Hi-Fi reproduktor add-on pre CT60PSU s konzolou od centuriontech.eu (voliteľné)
- štítok Atari Falcon 060 od ebay (voliteľné)
Inštalácia ventilátora
Keď už som sa pustil do vylepšenia, prvý krok bol výmena hlučného ventilátora na doske za tichý Noctua ventilátor. Rozobratie Falcona, napájkovanie konektora a pripevnenie ventilátora je relatívne jednoduchý krok. Rozhodol som sa, že po inštalácii CT60e vrátim naspäť aj menší plechový kryt, ktorý vylepšuje účinnosť chladenia týmto ventilátorom. Sú názory, že ventilátor aj kryt sú zbytočné, v každom prípade by kvalitné chladenie malo zvýšiť životnosť komponentov.
Inštalácia IDE adaptéra a CF karty
Ďalši krok je výmena pevného magnetického 3,5 palcového disku za malú a priestorovo nenáročnú CF kartu. Inštalácia a vytvorenie partícií je na samostatný článok, použil som nástroje a driver od HDDriver.
Upgrade RAM pamäte
Pamäťové rozšírenie zo 4MB na 14MB patrí medzi základné kroky pred inštaláciou CT60a umožňuje nainštalovať náročnejšie operačné systémy a nadstavby (napr. MiNT) a vychutnávať si najlepšie aplikácie, hry a demá.
Konzola pre konektor napájania a spínače
Ďalší ktok bol inštalácia konzoly pre spínač a zásuvku zdroja aj samotného zdroja of Centurion Technologies. Vtedy som zistil, že dodávaný spínač je len pre zapnutie napájania, ale nerieši prepínanie 030/060 módu. Pôvodný dlhý spínač napájania som vybral z konzoly a namiesto neho vložil dva menšie spínače od firmy gme.sk. Jeden na napájanie, druhý na prepnutie módu 030/060. Nie je to úplne ideálne riešenie, ale oba spínače dobre pasujú do konzoly.
Upevnenie oboch konzol nebolo úplne jednoduché, pretože miesta je málo a všetko je vyrátané na milimetre. Spínač módu akcelerátora 030/060 je nutné pripájkovať na konektor, ktorý pripojíte na ovládacie piny označené ako CT60.
Zdroj napájania CT60PSU a hi-fi reproduktor
Samotný ATX CT60PSU je namontovaný na plastovú konzolu so 4 nožičkami, vytlačenú na 3D tlačiarni. Nožičky presne pasujú na otvory v doske Falcona po konzole na pevný disk. Jediný problém som mal s CF kartou, keďže sa nezmestila pod reproduktor na konzole, tak ho bolo nutné nadstaviť dlhšími skrutkami a maticami ako boli dodané od Centurion. Tým sa získal priestor pre CF kartu, ktorá by inak musela byt umiestnená po zdrojom. Umiestnenie pod zdrojom neodporúčam, pretože CT60PSU sa prehrieva nad 50 stupnov Celzia a na základe mojich skúseností to ovplyvňuje funkčnosť CF karty. Toto riešenie nie je dokonalé, pretože v prípade výmeny CF karty treba odmontovat floppy aj reproduktor, ale nepredpokladám, že tú činnosť budem opakovať najbližšie roky.
Inštalácia CT60e
Posledný krok bolo zasunutie samotnej CT60e karty, pripojenie prepínača CT60 módu na dosku a konektorov napájania. Káble treba viesť mimo DIMM pamäte a chladenia tak, aby nebol problém uzavrieť horný kryt Falcona. Treba skontrolovať lícovanie dier na CT60 doske s konzolou pre konektor napájania a prepínače kam sa zasunú nožičky horného krytu Falcona. Musia dosadnuť presne na milimeter, inak sa kryt nepodarí pevne priskrutkovať. Myslím, že vzhľadom na náročnosť konštrukcie odviedol Pavel z Centurion precíznu prácu, konzola je vytlačená kvalitne a pasuje presne na CT60e dosku aj Falcona.
Finálne úpravy a oživenie
Konečná fáza je uzatvorenie krytu tak, aby spínače a kryt dosadli na správne miesto. Samozrejme, predtým je nutné všetko rozbehať a nainštalovať tak, aby ste si boli istý, že kryt už nebude nutné znova dávať dole. Pre správne fungovanie CT60e odporúčam nainštalovať najnovšie NVDI, control panel pre CT60, boot config aplikáciu pre NVRAM. Všetky návody sú dostupné na webe, v prípade problémov určite poradia skúsení majitelia Falconov 060.
Ak s Falconom nechcete prenášať aj zdroj ako picoPSU, tak interný zdroj CT60PSU od Centurion určite odporúčam. Obe priložené konzoly sú precízne vyhotovené a presne pasujú do Falcona. Autor myslel na všetky dôležité káble a konektory, ochranu kostry Falcon aj voliteľný reproduktor s konzolou. V mojom prípade som musel riešiť len dve drobnosti – prídavný spínač módu 030/060 a nadstavbu pre reproduktor pre získanie miesta na CF kartu.
Pekny clanok, len preco si nedal priamo linky na tie produkty, ale len firmy? To by dost pomohlo dalsim generaciam. 🙂
A very nice guide. I am moving towards the Centuriontech power supply for a CT60 and Afterburner 040 Falcon in a MKX case, with necessary power tail change.
Since you have completed the upgrade, does the cooling seem adequate for the power supply with the new motherboard fan and partial shield installed?
I would say, the cooling is ok, I run all best 060 demos in one day withou a crash.
Sometimes I get little issues with keyboard during boot (behaviour like one key is stuck and the key bell is ringing in loop or one frozen boot out of 100 boots)
Anyway, I like the setup with internal PSU and do not plan any change .. .
A few months ago began test fitting Centuriontech parts. Have used the power supply with no issues. So far, all has been with the hood off, but it’s easy to see how compact all fits. Lots of care to be taken.
After using Atari since 1989, the key click on most all the machines had become a normal appearance 🙂
This last year began using an Eiffel as it made moving hardware much easier. Something I noticed was the erroneous key clicks stopped. I have read about keyboard fixs with resistors and several other ideas to the cause.
Recently began experimenting with the MiNT installation and how programs I mainly use are affected. Now the stuck key clicks are back.
Something else to investigate 🙂
Real happy with Centuriontech’s products. You must be explicit in detail with cable requirements, length and such. As you found with mounting the CF card, it’s difficult to produce a „one size fits all“.
Where to get those grey mounting frames and brackets?
It’s part of the PSU delivery:
https://centuriontech.eu/product/ct60psu/