Atari Flashback 9

Silvestrovský Santa priniesol do mojich končín novinku spoločnosti ATGames . Samotná konzola nie je nová v iných častiach sveta sa predáva už dlhšie ale ku nám sa dostala aj vďaka alza.sk .

Balenie ako vždy prívetivé

V samotnom balení nájdete navonok už tradičnú konzolu Flashback, napájací adaptér microUSB a dva joysticky na počudovanie káblové .

Táto konzola oproti Flasback 7 ktorú som mal predtým už disponuje HDMI v rozlíšení HD 720p60Hz ako Flashback8 avšak tu je tento port umiestnený v zadnej časti a nie z boku ako tomu bolo pri Flashback8 čo bolo značne nepraktické . Samozrejme v balení absentuje HDMI kábel čo v súčasnosti pri dnešnej cene káblov je skôr na zamyslenie keď nie až na smiech …

Samotná konzola ide v šľapajách Flashback portable a konečne v 9tej generácii ponúka slot pre SD kartu na pravej strane. Pre Flashback platí to isté ako pre portable hry na SD karte musia byť umiestnené v adresári Game a Flashback podporuje karty do 16GB max. Konzola prichádza s firmware ktorý neumožňuje iné využitie karty ako na zálohy hier, savegame a replay preto je nutné sa registrovať na stránke výrobcu a firmware aktualizovať . Firmware stiahnete tu a následne na to súbor premenujete na Atari_update.img až potom ho dáte na SD kartu priamo do root karty . Zapnete konzolu, tá vás následne vyzve na potvrdenie upgrade. Upgrade samotný prebehne za cca. 3 minúty a otvorí vám možnosť hrať image vašich cartridge pre konzolu VCS 2600 . Samozrejme nie všetky hry fungujú keďže sa jedná o softvérovú emuláciu celým zariadením. Po samotnej aktualizácii je nutné Atari_update.img z karty odstrániť ináč vás vždy pri zapnutí konzole bude otravovať hláška či chcete update alebo nie 🙂 🙂 🙂

Celkovo na mňa urobila konzola pozitívny dojem a za 56 EUR je to dobrá náhrada VCS 2600 ktorá sa konečne vydarila 🙂 na verziu 9 sa už sluší a patrí . Samozrejme potešila by ma viac verzia GOLD ktorá zvykne mať pribalené aj paddle ovládače ktoré sa samostatne ťažko zháňajú k tejto konzole. Samozrejme pri mnohých hrách by ste ich ocenili . Ako vidíte na obrázkoch hore aj samotné menu a celkové prostredie prešlo značným redizajnom v pozitívnom slova zmysle . Celé to umožnila zmena architektúry systému na čip Monkey King 3.6 procesor ktorý je v podstate pre-brandovaný Rockchip RK3036 SoC s dvojjadrovým Cortex A7  procesorom a Mali-400MP GPU, tento systém beží na upravenej verzii Android 4.4. Hlavnému SoC sekunduje 256MB RAM DDR3 chip a eMMC úložisko s kapacitou 1GB.

Riadiaca doska konzoly konečne nevyzerá ako Číňanom na kolene vyrobená

Ak ste si nevšimli samotná doska obsahuje tlačidlo vedľa konektoru napájania . Toto tlačidlo ktoré je prístupné len v rozobratom stave slúži na vstup do android menu konzoly, čiže ak vám konzola „vytuhne“ podržaním tohoto tlačidla pri zapínaní viete vojsť do základného menu android systému a urobiť či už factory reset tak aj upgradovať firmware a podobne .

Samotné joysticky sú „bezkontaktné“ a ich pravdepodobnosť zničenia je tým pádom malá až na únavu vodivej gumy . Vľavo vidíte klon VCS2600 joysticku a vpravo je Flashback joystick .

Celkovo toto riešenie konečne vo verzii 9 spĺňa základné požiadavky na emuláciu konzoly v súčasnej dobe, nemá význam sa zapodievať prevedením plastov a krytu keďže proste Flasback taký je už niekoľko rokov a aspoň na pohľad napodobňuje VCS 2600 . Zasa čo by sme chceli za pár desiatok EUR, pozrite sa čo stálo VCS v časoch svojej slávy … Návrat ku káblovým joystickom hodnotím veľmi pozitívne keďže bezdrátové joysticky vo verzii 7 využívali IR a nesprávnym uchopením joysticku ste si zakryli vysielač 🙂 vo verzii 8 zasa dosah bol značne limitovaný, takto máte cca 1,8m kábel a hotovo 🙂 (hoc na samotnom plošnom spoji vyzerá niečo ako RF anténa a chýba tam zopár čipov ale pravdepodobne výrobca upustil od RF verzie ) Absenciu Paddle joystickov ani neriešim to je výsadou GOLD edície a tej v prípade Flashback 9 neviem či sa dočkáme .

-Expi-

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

  1. Sedma píše:

    Toto vyzera tiez super, prekvapilo ma ze to bezi na Androide…

  2. Martin píše:

    Prave som slavnostne updatoval firmware Flashback 9 (AR3050). Vyzera, ze vsetko prebehlo ako ma, about pise v 2.1.1, ale uz sa neda spustit ziadna hra (ani z SD karty). Po par sekundach sa to vzdy vrati do menu. 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *