ATARI Flashback portable 2018

Ani tohto roku Ježiško nesklamal hoc na poslednú chvýľu ale predsa mi priniesol najnovší počin čínskej spoločnosti ATGames. Túto konzolu som spomínal už prednedávnom v mojej recenzii konzol iného výrobcu a som rád, že moje očakávania boli naplnené .

Balenie je viac ako prívetivé

Pre zmenu začnem s cenou ktorú poväčšine sumarizujem až na konci ale tu sa od nej odrazím. Cena za tento počin je tesne pod hranicou 60 EUR čo na „čínsky“ výrobok je značná suma avšak oproti konkurencii ponúka podstatne viac ako konkurencia za 2/3 cenu.

Porovnanie konzol a menu

V základe konzola ponúka 80 vstavaných hier, pri konkurencii je to len 50 . Samozrejme nie všetky tituly sú „zaujímavé“ a preto väčší výber poteší . Jedná sa opäť o konzolu ktorá v prenosnom prevedení simuluje ATARI VCS 2600 . A robí to na svoje rozmery veľmi dobre. Samotný systém je postavený na SoC čipe a 2,8″ display. Integrovaná dobíjateľná batéria vám oproti konkurencii ušetrí dodatočné náklady na nabíjateľné články . Súčasťou balenia je nabíjací kábel a ruku na srdce pri tej cene mohli priložiť aj nabíjací USB adaptér .

Otvorená konzola s batériou

Veľkou prednosťou tejto konzoly je slot pre SD kartu, ako je vidno na predchádzajúcom obrázku. Podľa výrobcu tento slot slúži na upgrade konzoly čomu nikto a podľa mňa ani sám výrobca neverí, že niekedy vydá nejaký upgrade keď každý rok vydáva novú verziu konzoly 🙂 . Výhodou však ostáva možnosť pridania dalších hier. O tejto možnosti sa síce manuál nezmieňuje avšak táto možnosť funguje. Samozrejme nie všetky hry idú na 100% keďže konzola nie je hárdverovo kompatibilná s VCS 2600 . Pre samotné hry ktoré boli prevažne vo forme 4kB cartridge vám aj pre celú kolekciu image bude stačiť aj 2GB SD karta, nie sú podporované SDHC ani SDXC. Kartu doporučujem naformátovať cez SD Card Formatter a následne v root adresári je potrebné vytvoriť adresár Game. Do tohoto adresára následne umiestnite image všetkých svojich hier .

Hry na SD karte

Samotné hry na SD karte sú vo formáte 8+3 čiže je na vašom zvážení ich pomenovanie aby ste ich následne rozoznali. Podporované sú image .BIN a hry z iných konzol ATARI nespustíte .

Samotné ovládanie hier je cez tzv. D-pad ktorý je vhodný na veľa hier avšak taký Breakout sa cez toto rozhranie ovláda dosť zložito, tu by sa hodil skôr analógový joystick ktorý bol aj k VCS 2600 ako prídavné príslušenstvo . Spomínanému D-padu sekunduje 6 tlačidiel rôznej funkcionality. Novinkou je tlačidlo PAUSE ktorým sa dá hra pauznúť 🙂

  • Červené tlačidlo (A) je tlačidlo streľby
  • Tlačidlo (S) slúži ako Select
  • Tlačidlo (P) je na “Pause” (zrušenie je len cez červené tlačidlo (A) )
  • Tlačidlo (L) nastavuje obtiažnosť pre hráča 1
  • Tlačidlo (R) nastavuje obtiažnosť pre hráča 2
  • Tlačidlo (T) zapína “TV” mód 
  • [Start/Reset] slúžia na to čo uvádzjú

Z vrchnej strany konzoly pri SD slote nájdete tlačidlá SAVE a Replay . SAVE slúži na uloženie hry čo pri VCS 2600 nebolo možné a Replay je znovu prehratie odohratej hry 🙂 🙂 🙂 Na tejto strane sa nachádza aj ovládanie hlasitosti vstavaného „repráčika“ ako aj 3,5″ jack pre audio video výstup na TV . Pozor tento jack neslúži na slúchadlá táto konzola má výstup na slúchadlá na spodnej strane konzoly .

Atari Flashback vs. Sega Megadrive

Spoločnosť ATGames ako som spomínal má dlhoročné skúsenosti s výrobou rôznych Retro konzol ako ručných tak stolových a teším sa aj na nový počin vo forme Atari Flashback 9 2018 o ktorom vám následne urobím recenziu :). Ja osobne by som uvítal keby táto spoločnosť vyrobila Retro LINX prípadne Retro JAGUÁR . Avšak typujem, že tu narážajú na problémy od licencií po pravdepodobne malé trhy …

-Expi-

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

  1. PG píše:

    Díky za recenzi. Jen ten 3,5″ jack bych asi po kapsách nosit nechtěl 😀

  2. Sedma píše:

    Ten isty Jezisko bol aj u mna 😀 Sikovna hracka, ale neviem si zvyknut na ovladane, trosku sa mi zda ze reaguje oneskorene … Ale to moze byt vekom 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *