ATARI VCS
Atari v roku 1977 vydalo na trh domácu hernú konzolu známu ako ATARI Video Computer System ktorú v roku 1982 premenovala na ATARI 2600 .
V roku 2017 začal nový majiteľ značky ATARI crowdfunded kampaň pre nový projekt ATARI BOX. Po viacerých problémoch tejto kampane boli konečne v decembri 2020 expedované prvé ATARI VCS. Oficiálny predaj začal v lete 2021 a to tiež len v Amerike, Austrálii a na Novom Zélande . Atari VCS nebolo nikdy predávané v Európe, Afrike či Ázii .
Samotná konzola je v podstate PC na báze už v dobe vydania zastaraného embended procesoru AMD R1606G Zen s 2 jadrami a 4 vláknami . Konzola zároveň obsahuje 8 GB DDR 4 RAM a eMMC úložisko o kapacite 32GB, wifi, bluetooth a 4 USB 3.0 . Využíva svoj vlastný ATARI OS a propertiálne kontroléry ktoré môžu byť pripojené buď cez BT alebo USB káblom .
Osobne som prvú konzolu ATARI VCS Onyx 800 získal cez ebay, avšak po viacerých pokusoch ju spustiť som žial zistil že je bricknutá a nepoužiteľná . Tak v ďalšej aukcii som zakúpil už len konzolu samotnú keďže všetko príslušenstvo som už mal . Tá nabehla na prvý pokus ale následne sa zacyklila pri pokuse o update z internetu a nebolo jej pomoci 🙂 Až donedávna .
Riešením black screen of dead tejto konzoly prípadne jej zacyklenia v update menu existuje riešenie kde si stiahnete image ATARI OS pomocou aplikácie RUFUS a podobne ho nahráte na USB, vložíte do konzole a pripojíte USB klávesnicu a pri zapínaní konzole stláčate ESC čím sa dostanete do Boot menu . Následne v tomto menu vyberiete položku Boot manager a necháte konzolu nabootovať z kľúča USB. Po preinštalovaní sa konzola normálne ozvala úvodným menu kde nastavíte Wifi, meno a podobne a následne si konzola spraví ešte najnovší BIOS update 2024 a máte všetko hotové. (Video návod na tento problém)
Otvoriť svoju novú konzolu ? No áno v Európe je ti záruka na dve veci keďže tu sa konzola nepredáva . Takže za mňa áno otvoriť . Druhá otázka je prečo ju vôbec otvárať. No napríklad preto, že konzole pomocou SO-DIMM DDR4 3200MHz RAM modulov 16GB viete rozšíriť RAM na maximálnych 32GB. Alebo do horeuvedeného M.2 konektoru viete umiestniť akékoľvek SATA SSD (áno iba SATA, NVMe vám fungovať nebude) o kapacite do 4TB, čo v budúcnosti môžete využiť ako na hry v ATARI OS . SSD samozrejme viete využiť aj na inštaláciu alternatívnych OS ako Windows 11, Debian 12 či Steam OS alebo Batocera …
Ja som osobne zvolil 32GB RAM Kingstone a 500 GB SATA SSD WD Red pre viac hier v ATARI OS . Zároveň som prepastoval procesor kvalitnou NOCTUA pastou keďže tá originál nebola nič moc . Pekný a praktický video návod na rozšírenie nájdete TU . Pre vstup do BIOS potrebujete heslo ktoré je : Atar!C3l3br8te$50Ye4r$ alebo pre novšie verzie: Piano18482 .
Sám som s predmetnou konzolou veľmi spokojný a bola to super zábava ju rozoberať, opravovať a konfigurovať. Samozrejme okrem predinštalovaných hier ktoré sú úž chronicky známe z iných prevažne ATARI 2600 emulátorov či „konzol“ som si zakúpil obľúbený Boulder DASH v najnovšej verzii ako aj iné hry . Áno nie je to PS5 ani Xbox je to niečo iné ale samozrejme môžete konzolu požiť aj ako multimediálne centrum keďže v ATARI OS je v obchode plno aplikácií a ak vaša telka nie je smart tak táto konzola vám túto funkcionalitu doplní.
Ak sa rozhodnete pre kúpu a ste fanda ATARI tak určite neoľutujete . Aj keď je to v podstate PC v peknom obale .
Okolo VCS je veľká komunita na DISCORD kde Vám poradia, pomôžu ak by ste mali problém .
-EXPI-
Najnovšie komentáre