C-LAB Falcon MK II a jeho interné SCSI

Expiho článok o počítačoch Atari Falcon 030 a jeho vylepšených verziách od firmy C-LAB (k prečítaniu tu), ma inšpiroval k napísaniu článku o tom, ako vo firme C-LAB vymysleli a zrealizovali rozšírenie počítača Atari Falcon 030 o interné SCSI.

V prvom rade si treba uvedomiť, že keď si niekto kúpi „nového“ Falcona od firmy C-LAB, tak si aj tak kupuje pôvodný počítač Atari Falcon 030. To zistí každý, kto si taký počítač otvorí a pozrie na matičnú dosku. Matičné dosky sú originál Atari viď obrázok č. 6. Vo firme C-LAB ich už len mierne upravovali a jednou touto úpravou sa budeme zaoberať. Konkrétne, ako zabudovať interné SCSI do počítača Atari Falcon 030, keď pôvodná matičná doska rátala iba s externým SCSI.

Technická poznámka:

Na prenosových linkách / zberniciach vznikajú odrazy signálov a to jednak na konci, kedy vznikajú tzv. primárne odrazy alebo na začiatku linky ako sekundárne odrazy. Tieto odrazy putujú linkou opačným smerom a vzniká rušenie, ktoré narúša hlavný signál a jeho doručenie do cieľa. Aby sa zabránilo odrazu signálu z každého konca, umiestňuje sa na konci a niekedy aj na začiatku prenosovej linky terminátor. Terminátor je navrhnutý tak, aby zodpovedal impedancii kábla a tým minimalizoval odrazy signálov a straty výkonu. Menej často sa terminátor nachádza aj na začiatku prenosovej linky, ak už nie je súčasťou zariadenia generujúceho signál.

Ak sa pozorne pozrieme na matičnú dosku počítača Atari Falcon 030, tak zistíme, že tesne pred SCSI konektorom môžeme vidieť tri rezistorové siete, ktoré slúžia ako terminátor na začiatku SCSI linky, viď. obrázok č.1 a technická poznámka.

 

Atari Falcon 030 a SCSI terminátor

Obr. č. 1 – Atari Falcon 030 a SCSI terminátor

 

Vo firme C-LAB vymysleli pomerne jednoduchú úpravu, ktorá spočívala v tom, že vybrali dané rezistorové siete a na ich miesto napájkovali kolíkové lišty, viď. obrázok č. 2.

C-LAB Falcon MK II - interný SCSI konektor

Obr. č. 2 – C-LAB Falcon MK II – Interný SCSI konektor

 

K tomu vyrobili špeciálny konektor, na ktorý napájkovali vymontované rezistorové siete a z ktorého je vyvedený interný SCSI kábel na 2,5″ SCSI hard disk, viď. obrázky č. 3 a č. 4.

Interný SCSI kábel - Vrchná strana konektora

Obr. č. 3 – Interný SCSI kábel – Vrchná strana konektora

 

Interný SCSI kábel - Spodná strana konektora

Obr. č. 4 – Interný SCSI kábel – Spodná strana konektora

 

Celý kábel, ktorý bol dodávaný k C-LAB Falcon MKII si môžete pozrieť na obrázku č. 5.

Interný SCSI kábel dodávaný k C-LAB Falcon MKII

Obr. č. 5 – Interný SCSI kábel dodávaný k C-LAB Falcon MKII

 

Táto jednoduchá úprava zabezpečila, že okrem interného SCSI hard disku je možné k Falconu aj naďalej pripojiť ďalšie externé SCSI zariadenia.

 

C-LAB FALCON MK II - matičná doska s logom Atari

Obr. č 6 – C-LAB FALCON MK II – matičná doska s logom Atari

 

Aktualizácia 1 (2018-02-22 21:20) – pridaná fotka Atari loga na matičnej doske z C-LAB Falcon MKII + odstránené info o tom, ze matičné dosky boli:  vyrobené a komplet osadené firmou Atari

-Xi-/Satantronic

 

 

 

 

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

17 komentárov

  1. Expi píše:

    No ono to nie je tak, ze pre CLab vyrabalo Atari 🙂 ani Atari to nevyrabalo samo 🙂 vyrabala to taiwanska firma ktoru aom spomenul v clanku ???

    • 😀 netusim nebol som pri tom. A ano aj wiki (https://en.wikipedia.org/wiki/Atari_Falcon) zmienuje, ze C-LAB vyrabal Falconov v licencii. Ale osobne si myslim, ze len od Atari kupil hotove a osadene dosky a na tychto spravil svoje modifikacie. Tuto moju domienku potvrdzuje to, ze ked si otvoris C-LAB Falcona, tak tam najdes maticnu dosku s logom a nazvom ATARI, ale nenajdes ziadnu zmienku o firme C-LAB. Ak by si tie dosky nechala vyrabat firma C-LAB urcite by tam niekde na maticnu dosku dala aj svoje logo a nazov, ale to tam nie je. Ale ak mas nejaky zdroj ktory hodnoverne preukaze, ze firma C-LAB Falcony naozaj vyrabala, rad sa necham poucit 😉

    • OK, aby sme sa vyhli zbytočným nepodloženým špekuláciam a upriamili pozornosť na technické riešenie, som článok trochu upravil – viď aktualizácia 1

      • Expi píše:

        Myslis si ze ATARI tak ako APPLE a ine americke “firmy” vyrabaju v US ? Firma EFA vyrabala boardy a kedze v pripade c-lab sa jednalo o licencnu vyrobu muselo tam byt logo atari 🙂
        Vela sa o tom pise napriklad aj na http://www.atari-forum.com/viewtopic.php?t=24769 ale ofiko zdroje hovoria (nemci) ze pre nich to vyrabala EFA aj Mk2 aj MkX len MK1 odkupili zostatkove zasoby atari po krachu 🙂

        • To preco je tam logo Atari by to vysvetlovalo, ale preco tam nie je ziadne info o vyrobcovi = firme C-LAB to nevysvetluje 🙂

          Tym netvrdim, ze to tak nebolo. Preto som aj clanok upravil a dufam, ze kazdy dalsi komentar uz bude riesit technicke otazky (asi som pekne naivny 😀 ) napr. ze tuto upravu je mozne velmi lahko a efektivne spravit na kazdom originalnom Atari Falcone 030.

        • Inak je zaujimave, ze ak si tieto dosky dala vyrabat frma C-LAB, ze co ich viedlo k tomu, aby tie rezistorove siete nechala vo fabrike osadit (napajkovat). A potom ich krvopotne rucne z dosiek vypajkovavala a tieto rucne vybrate rezistorove siete napajkovavala na tie redukcie. Neviem ci je to z tych fotiek jasne, ale ked sa clovek lepsie pozrie je vidiet, ze tie rezistorove siete napajkovane na redukcii vid. obr. 3, su pouzite = maju krive nozky + stary cin.

          • radovansabo píše:

            Podmienky licencie nepozname a uz asik poznat nikdy ani nebudeme 🙂 ale mozno preto to riesili tak 🙂 jedine doska v MK X je ina aj ked velmi velmi podobna originalnemu falconu 🙂
            Vies sam ze okopirovat dosku hlavne viacvrstvu je nemozne takze mozno mali licenciu od Atari ze im taiwanci mozu dalej vyrabat dosky Atari a oni si to prasili do svojich plastov pripadne plechu ?

          • Nasiel som na nete chlapika co si robil nejake modifikacie do C-LAB Falcon MK X. Zaujimave je vidiet na jednej fotke, kde ukazuje nejake upravy zvukoveho vystupu (aspon dufam – je to po nemecky), ze tam nema modifikaciu na interne SCSI – terminacne rezistorove siete su osadene ako v standardnom Atari Falcone. Ale cislo matickej dosky ma vyssie 1309 => zjavne novsia doska ako moja s cislom 551 v MK II .

  2. mikro píše:

    Ono asi najblizsie k pravde bol Czuba: „The complete batch done was 20,000 units but only 12,000 were assembled and put to market. The remaining 8,000 units were sent (in various state of completition) from Sunnyvalle, USA to Germany (C-Lab) in two big cargo flights.“

    Cize oni dostali 8000 dosiek v roznom stave, tipujem, ze vela z nich pouzili na suciastky (SDMA, DSP, Videl, mozno aj samotne CPU/FPU), tie funkcne/hotove pretavili do MK-I / MK-II.

    Velka zahada je ta posledna varka, ci naozaj to do tej EFA poslali ako objednavku (ale ano – nemenili nic na plosaku, ani svoje logo tam nedali ako pise Xi) alebo to bola objednavka napriklad len plastov?

    Inac Expi si si isty, ze C-Lab MK X doska vyzera inac? Akoze inak rozmiestnene suciastky atd? Lebo toto pocujem prvy raz. Videl som zopar MK X na predaj za posledny rok, divim sa, ze si po tom neskocil. 🙂

  3. whiskey píše:

    Nemecky, B32C014000922 je na krabici., kupeny v aprili 1993 od lokalneho dealera. Odfotim aj dosku, ked dojdem domov a dam Milanovi na web.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *