Commodore C64 mini

Viem, že touto značkou na stránke ATARI možno dráždim niektorých ľudí avšak každý súdny človek musí uznať, že dávna „vojna“ táborov už dávno skončila, a ruku na srdce každý atarista má doma aj nejakú tú Amigu či commodore či ZXspectrum alebo aj československé klasiky ako PMD a alebo Didaktik .

Mne sa do rúk dostala táto mini replika legendárneho 8 bitového počítača a preto by som sa rád podelil o skúsenosti a hlavne o nadšenie z tohoto skvelého produktu ! Zároveň však musím poznamenať, že aj keď ATARI bola priamou konkurenciou Commodore takéhoto comebacku sa nedočkala čo je pre mňa ako ataristu veľmi smutné ….. (hneď opomeniem projekt 1088 XEL ktorý nie je produktom out of the box a aj keď sa dá takto objednať ale cena cez 600 EUR je trošku cez aj pre najzarytejších fanúšikov ….)

Už samotné balenie je na vysokej úrovni , obsahuje samotný „počítač“, joystick, microUSB napájací kábel, HDMI a jednoduchý návod.

Vo vnútri je opäť ARM processor pamať DDR2 a eMMC, výrobca ponúka upgrade firmware na svojej stránke . Okrem hlavnej dosky je v útrobách mini aj zopár závaží aby sa C64ka zdala objemnejšia čo do hmotnosti 🙂 útorby však ponúkajú aj kopec voľného miesta ktoré je možné využiť napríklad na integráciu USB HUB alebo batérie čo by umožnilo urobiť z C64 prenosný počítač 🙂 atď atď nápadom sa medze nekladú ….

Samotná C64 disponuje dvoma USB portami kde do prvého zapájame dodávaný joystick, do druhého USB kľúč či klávesnicu či iné príslušenstvo . Týmto sa dostávam k merítu veci prečo by som integroval USB HUB, pokiaľ totiž plánujete požívať image *.C64 hier ktoré viete spúšťať z USB disku avšak virtuálna klávesnica je dosť ťarbavá a externá USB klávesnica zaberie port pre USB kľúč čiže aj tak aj tak sa využitiu USB HUB nevyhnete . Klávesnica na C64 mini je nefunkčná čo je zrejmé aj z fotografií .

Môjho 8bitového ducha zaujal však plnohodnotný BASIC integrovaný priamo do C64 mini ako jedna z „hier“ . Cez tento basic okrem základného programovania môžete využiť aj pre nahrávanie a spúštanie už spomínaných *.C64 image hier . Ja som svoju C64 mini získal tu za podľa mňa veľmi príjemnú sumičku tesne nad 50 EUR.

Pre tých ktorých tento počin zaujal dávam do pozornosti video výrobcu ktorý proklamuje na december 2019 verziu C64 v plnej veľkosti aj s funkčnou klávesnicou ….

Takže drahý Commodoristi tíško vám závidíme 🙂

-Expi-

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

  1. mikro píše:

    Ak by mal clovek cerpat len z toho videa, tak ta klavesnica je asi *jedina* novinka. 😉

    Kazdopadne som zvedavy na ten mikrospinacovy USB joystick, ak by to bolo nieco super, tak by som to ako atarista zvazil hlavne kvoli nemu. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *