Cross-platformové toolsky: časť 1 – paint (A800)
Mnoho ľudí z okolia (aj nie Ataristov) sa ma pýtalo ako sa dá na malom Atarku niečo nakresliť. Jedna cesta je použiť emulátor a následne kresliace programy (napr. LePix). No viac pohodlné je kresliť v kresliacom programe rovno na PC (tzv. cross-platformová aplikácia resp. medzi-platformová aplikácia) a následne hotový obrázok uložiť vo formáte ktorý vie Atari načítať a zobraziť. Je to pohodlnejšie lebo môže človek používať perfektné PC myšky s vysokým DPi. Taktiež človek môže kresliť trebárs aj na záhrade pred domom, proste kdekoľvek. Skúsim tu popísať zopár najznámejších cross-platformových kresliacich programov. Určite sú aj ďalšie. Buď o nich neviem (môžete dať linku do komentára), alebo sú v štádiu vývoja (zatiaľ nepoužiteľnom pre širokú verejnosť).
MADTEAM ATARI INTERLACED STUDIO
Prvým a najstarším je Atari Interlaced Studio. Podporuje kreslenie v súboroch MIC, INP, IST, CIN, HIP, RAW, PLM, PZM, GR9, G10, G11, RIP. Ovládanie je veľmi podobné a dobré známe z iných PC programov napríklad Maľovanie vo Windowse. Interlaced módy (rozumej prekladané režimy) umožňujú použiť veľký počet farieb (napr. CIN formát miesto 4 až 64 max.). Ale všetko má svoju cenu čiže výsledný obrázok bude blikať.
LINKA: http://madteam.atari8.info/uzytki/ais.7z
MADTEAM ATARI GRAPHICS STUDIO
Ide o vylepšenú verziu Atari Interlaced Studio. Ponúka naviac ďalšie neinterlaced módy (podpora interlaced zostala zachovaná stačí ju zaškrtnúť pri new picture). Ovládanie je rovnako jednoduché ako predošlý program. Čiže kto kreslil v „malování“ bude ako ryba vo vode. Samozrejme je tu naviac grid, dokonalejšie nástroje na štetce, dokonca aj efekty typu blur a podobne. Čiže skôr by som to mal nazvať malý Atari „Photoshop alebo Gimp“… Ale naspäť k téme. Najočakávanejšia featurka je že človek môže save do MCH v 5 farbách (čo je súbor z Graph2Font). Ale ako sám autor píše pri exportovaní do samospustiteľného súboru XEX dôjde k chybe. Čiže z praxe viem že je treba mať na počítači aj Graph2Font a v ňom to exportnúť. Taktiež program podporuje import z BMP. No však je nutné BMP poriadne pripraviť (zmena veľkosti, zmena farieb atď).
LINKA: http://madteam.atari8.info/uzytki/ags.7z
GRAPH2FONT
Graph2Font je už zložitejší grafický program. Je to najlepšie čo pre malé ATARI je. Základné funkcie maľovania sú zachované. Možno menej prehľadné ale sú. No hlavná sila je v použití PMG grafiky a podobne – pomocou týchto trikov vie malé Atari zobraziť toľko vytúžených 16 farieb pri zachovaní vyššieho rozlíšenia. Samozrejmosťou je aj podpora grafickej karty VBXE (čiže vysokých rozlíšení pri veľkom počte farieb). Čiže je potrebné si sadnúť na pár chvíľ nad manuál a pozorne si pozrieť aj návod, ale výsledok rozhodne bude stáť zato. Taktiež tento program poskytuje import zo súboru BMP. No treba BMP opäť optimalizovať.
LINKA: http://g2f.atari8.info/
ZÁVER
Za všetkými troma kresliacimi programami stojí jediný človek a to TeBe / MadTeam. Čiže ak ho raz niekde stretnete treba mu poďakovať. Všetky tie najkrajšie obrázky boli vytvorené práve v týchto programoch. A pre začiatočníkov – nemusíte sa báť je to fakt jednoduché ako v klasických PC kresliacich programoch. Môžete použiť myšku alebo tablet a pero. Čiže poskytujú veľký komfort. Možno nakresliť skicu a začať v prvých dvoch a potom v Graph2Fonte dokončiť a dofarbiť obrázok tak aby bol naozaj krásny. A ako robiť pixel art? 8bitovú grafiku? Na nete je spústa www, pdf a video návodov. Čiže je dnes podstatne ľahšie sa naučiť napríklad tieňovať ako to bolo pred érou internetu (kamarát Ti musel ukázať ako sa napr. tieňuje).
V druhej časti prinesiem aj nejaké hudobné programy pre PC a v tretej možno sprite editory. Možno sa tu raz niekto zatúla aj z inej platformy resp. najlepšie nejaký Atari nováčik.
pekny clanok. diky 🙂 Len tak dalej, chalani, dobre sa to cita 🙂
Ďakujem Ti.Takýto feedback ma veľmi teší.Že to má význam. Dnes večer tu dám cross-platformové trackery.A o mesiac možno aj sprite/font/map editory (tie až tak dobre nepoznám prv sa chcem s nimi oboznámiť a urobiť malú research).
Nam sa tu zbieha celebrita za celebritou! 🙂
Super, podobna info by bola dobra aj pre 16bity.. trapil som sa s XnViewMP ale nie je to ono … Alebo to nev iem pouzivat 🙂
Chystám sa napísať o trackeroch a sprite editoroch a aj crossplatformové STčka – minimálne paint, tracker…