Emulácia ATARI s využitím RaspberryPI časť I

Tento článok neslúži ako návod na poškodzovanie práv vyplývajúcich zo zákona o ochrane autorských práv ! Autor nenavádza užívateľov na poškodzovanie autorských práv kedže mnohé aplikácie a hry sú ešte stále chránené autorskými právami.

 

O emulátoroch ako pre PC(windoz, linux) tak pre MAC sa toho popísalo už strašne veľa, na popredných atari fórach toho nájdete kvantá ako tieto emulátory fungujú ako sa konfigurujú a čo s nimi môžte robiť .

Okrem samotného využitia emulácie ako náhrady vášho obľúbeného Atárka pri vašej tvorbe či už pre démo scénu alebo pre hry je možné samozrejme využiť emuláciu hlavne na hry . Poviete si kto by dnes hral 8bitové alebo 16 bitové hry ? Nostalgici ako ja a mnohý ktorý vyrastali s Atari počitačmi v nie práve v najľahšej dobe. Ak vás chytá nostalgia a máte si chuť zahrať niektoré tituly zo svojej mladosti máte v podstate dve možnosti :

 

1, Niekde si na bazáre zadovážite staré Atari, k nemu si zadovážite SDrive prípadne SIO2SD aby ste eleminovali prácu s kazetami či 5¼ disketami . Samozrejme možnosť je ak ste zručný kutil, že si postavíte zariadenie ako SDrive sami prípadne iné SIO2xxx zariadenie v ponuke ich je dostatok a ich popis by vydal na další článok.Tak máme vyriešený HW a ide sa na SW 🙂 čize prehľadáte WEB za účelom nájdenia XEX prípadne ATR súborov, nahráte ich na SD kartu formatovanú na filesystem FAT a hrajete .

2, Využijete emuláciu či už na PC alebo inej platforme . Pri emulácii samotnej sa vyhnete problémom so zhánaním HW ktorý je navyše v dnešnej dobe starý rádovo desaťročia čiže používaním sa skôr či neskôr vystavujete riziku nutných opráv a pokial pájkovačka, pájka a merací prístroj nie sú vašimi kamarátmi tak toto je voľba pre vás.

        V dnešnom článku sa budeme venovať emulácii Atari herných konzol ako aj počítačov tejto značky na jednočipovom lacnom počítači ktorý viete na to využiť .

Prvá otázka ktorá neznalých napadne, prečo by som to robil ? Veď si dám emulátor na svoje PC a zahrajem sa . Áno to je pravda, ale pokiaľ chcete ísť cestou nostalgie, a retra viete využiť svoju predstavivosť a pokazené atárko, prípadne starý obal od pôvodného kartridž ako obal pre svoj emulátor. Opäť v dnešnej dobe máte aj inú možnosť a to využiť niektorý z produktov Atari Flashback avšak tu ste opäť limitovaný výrobcom na rádovo 100 hier konzole ATARI2600 bez možnosti rozšírenia.

Na sieti je mnoho nápadov ako za pomoci raspberry Pi zero oživiť nefunkčný Atari LYNX, prípadne zabudovať raspberry Pi 3 do starého Atari 800XL alebo Atari ST, stačí na to minimálna zručnosť, pištol na tavné lepidlo a zopár redukcií ktoré zakúpite na aliexpress .

Ak máte záujem len o hranie hier je najlepším emulátorom ktorý natívne disponuje emuláciou Atari herných konzol 2600,5200 a 7800 voľne dostupný RetroPie . Tento emulátor je vo forme image SD karty avšak pozor je rozdielny kôli výkonu jednotlivých Raspberry počitačov . Jeden image je pre verzie Zero a 1 a iný pre verzie 2 a 3 . Tento image je možné jednoducho „vypáliť“ na SD kartu za pomoci SW napriklad ApplePi beaker ktorý ja osobne využívam na MAC . Tento SW je intuitívny a jednoduchý v ľavej časti obrazovky vyberiete SD kartu v pravej časti zvolíte stiahnutý .img súbor a  zvolíte možnosť RestoreBackup. Pre samotnú emuláciu Retropie vám bohate postačuje microSD karta kapacity 8GB. Samozrejme ak ste skrytý mamonár a chcete tam mať všetky možné aj nemožné hry doporučujem zdravé minimum 32 GB. Po vypálení karty kartu bezpečne odpojíte od počítača a osadíte do svojho RaspberryPi počítača ktorý pripojíte k HDMI vášho televízora. Samotné rozhranie sa dá plne ovládať USB gamepadom ale pre prípad, že plánujete doinštalovať emulácie aj počitačov doporučujem aby ste mali pripravenú po ruke aj USB alebo BT klávesnicu. (pozor pri RPiZero bez prípony W tento nemá ani WIFI ani BT !). Po pripojení microUSB nabíjačky k napájaciemu portu Raspberry PI sa začína bootovanie. Samostatný RetroPie využíva software emulation software ktorý si viete nainštalovať aj samostane napríklad do prostredia Raspberian čo je linuxová distribúcia pre Raspberry PI počítače.

Po samotnom nábehu RetroPie budete vyzvaný na konfiguráciu vášho gamepadu v tomto bode priradíte jednotlivé tlačidlá gamepadu jednotlivým funkciám . Po tomto sa dostávate do základného menu kde okrem možnosti konfigurácie rozhraní samotného RetroPie a jednej demo hry neviete robiť nič . Nehádžte však flintu do žita ale vezmite si do rúk prázdny USB kľúč o kapacite minimálne 2GB.

 • Samotný kľúč naformátujte na filesystém FAT, bezpečne odpojte .
 • Pripojte k vášmu Raspberry so spusteným systémom RetroPie.
 • Po cca. 5 minútach disk odpojte a pripojte späť k počítaču.
 • Na disku vám pribudla nová štruktúra adresárov /retropie/
 • V podadresári /retropie/roms/ nájdete rôzne podadresáre od amiga po zxspectrum
 • Hry bo formáte iso, img alebo bin nahráte do adresárov podľa príslušného systému v našom prípade Atari 2600, 5200 a 7800 prípadne atarilynx .
 • Kľúč odoberte z počítača a pripojte k vypnutému raspberryPi počítaču .
 • Zapnite RaspberryPi a počkajte rádovo 5-15 minút (všetko záleží od množstva súborov a rýchlosti vášho USB kľúča.
 • RetroPie si sám lokalizuje predmetné súbory a zaradí ich do súborovej štrukúry na SD karte a vám ich ponúkne vždy pod symbolom predmetného systému.

Následne si už len vyberáte systém pomocou gamepadu, hru a voala hráte sa ako keď ste mali 10 rokov 🙂 🙂 🙂

 

RetroPie software je vynikajúci software na emuláciu pre Raspberry PI počítače kde ako ste si mohli všimnúť je možné okrem hrania emulovať aj celé počítače hlavne retro či už je to ZX spectrum alebo Atari 800 tak aj Atari ST prípadne Atari Falcon030 . Samozrejme samotné Raspberry PI sa dá nakonfigurovať aj na priamu emuláciu bez využitia RetroPie čo hlavne odľahčí váš jednočipový počítač od balastu prostredia ktoré nepotrebujete a môžte priamo bootovať emuláciu či už Atari 800 alebo Atari ST/Falcon avšak to si vyžaduje značné znalosti práce s terminálom systému Linux. Najďalej zatiaľ zašla skupina nadšencov retro počítačov Amiga ktorá vytvorila image SD karty s bootovaním priamo Amiga prostredia pod názvom Amibian . Tieto možnosti si ako aj konfiguráciu emulácie Atari počitačov s využitím RetroPie si popíšeme v ďalšom pokračovaní .

Na záver si zosumarizujme čo potrebujete :

Raspberry PI zero W (postačuje na emuláciu atari konzol) – 11,40€

Raspberry PI 3 mod B (vyhodnejší ak chcete emulovať aj počítače) – 37,00€

Napájací zdroj (ak nemáte doma usb nabíjačku s aspoň 2A výstupom) – 5,40€

SD kartu (8 GB je minimum) – cca. 7,00€

Redukcie HDMI a USB (len k RPI zero) – cca. 6,00€

Gamepad s minimálne 5 tlačidlami (bežne sú dostupné s viacerými ) – 3,00 – 20,00€

Televízor s voľným HDMI portom

 

-Expi-

Môže sa Vám ešte páčiť...

3 komentáre

 1. -Xi- píše:

  Pekne. Tesim sa na pokracovanie 🙂

 2. Elko píše:

  Pekny clanok.Som vahal ci kupit Zero.Ale ked zvlada vpohode 800 tak si jeden zozeniem.Je aj BeePI – si skusal?Ako Amibian ale EmuTos.Neda to na Rpi3 68060 len 68040.Ale bez DSP je to ekvivalent 350mhz STcka s hires velafarieb.Cize praca s tym je vpohode.Na i7 resp. i9 to dava cca 2ghz STcko :).https://sites.google.com/site/emaappsarch/news/beekeyaranymonakey

  • radovansabo píše:

   treba počkať na ďalšie pokračovanie 🙂 BeePI ešte nie lebo Bee ma neoslovilo a zatiaľ som sa venoval emulacii hier kôli tomu, že veľa ex-ataristov by rado ukázalo svojim deťom na čom vyrastali … Další diel je rozpracovaný a pojednáva o 8bitoch a tretí bude o 16 a 32bitoch na RPI.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *