eXtended RAM Test 0.22.0 (XRAM0220.XEX )

Po mnohých rokoch tu máme novú verziu tohto obľúbeného nástroja na testovanie rozšírenej pamäte v 8-bit počítačoch Atari XL/XE.

Nová verzia vznikla na základe upozornenia Romana Fuleka, že na jeho Atari počítači XRAM neukazoval správnu veľkosť rozšírenej pamäte. Konkrétne namiesto správnych 192kB (12 baniek) ukazoval nesprávnych 256kB (16 baniek). Ako som s prekvapením pri testovaní na tohtoročnom Foreveri zistil, tak jeho rozšírenie dokáže prepínať aj normálnu RAM ako samostatné banky. To znamená, že napríklad rozsah pamäte od adresy $0000 po $3fff sa dá prepnúť ako banka rozšírenej pamäte, takže tento rozsah bol naraz prístupných ako v rozsahu $0000-$3fff, tak aj v rozsahu $4000-$7fff.

Obrázok č. 1 – Správna detekcia 192kB rozšírenej pamäte v Atari

Najnovšia úprava spočíva v tom, že pre správnu detekciu sa na začiatku označia všetky štyri rozsahy normálnej pamäte a potom počas testu sa skontroluje, či náhodou ako banka nie je pripojený práve jeden z týchto ‚normálnych‘ rozsahov pamäte.

Týmto ďakujem Romanovi za upozornenie + za to, že priniesol jeho Atari na Forever a umožnil mi toto jeho rozšírenie pamäte otestovať a teda hľadať a identifikovať problém. Ešte raz vďaka Roman.

Inak taká drobnosť na záver. Nová verzia XRAMu mohla vzniknúť aj vďaka tomu, že som si cca 10 rokov dozadu skopíroval zdrojáky z magnetofónovej kazety na SD kartu a teraz som ich na tej SD karte našiel a dokázal sa v nich po 16 rokoch zorientovať 🙂 Samozrejme zdrojáky boli upravované a kompilované na reálnom Atari!

Pre záujemcov je najnovšia verzia na stiahnutie tu: XRAM0220.XEX a krátky manuál tu: XRAM0220.TXT

Poteší ma, ak najnovšiu verziu XRAMu vyskúšate na svojom reálnom Atari a podelíte sa v komentároch s výsledkami.

-XI-/Satantronic

Môže sa Vám ešte páčiť...

11 komentárov

 1. mikro píše:

  Niekto sa plesol po vrecku a kupil si satantronic.com! 😉

  Ale super vidiet od teba nejaku Atari softverovu aktivitu po tolkych rokoch.

 2. ctirad píše:

  Nechci vyvolávat paniku, ale na mých externích RAM kartách nová verze detekuje 448kB namísto správných 512kB. Chybí 4 banky $8x. Starší verze to detekuje správně.

  • Dik, ze si dal vediet. A ako funguje ta Tvoja karta? Nenahradza ona nahodou aj povodnu RAM? Ci pri pouziti Tvojej karty je v pocitaci 576 kB = 512 rozsirena + 64 standardna?

   • Ctirad píše:

    V 576k režimu je to 512k na kartě + 64k na základní desce.

    Pak je režim 320k, kdy je interní paměť vypnutá a vše jede z karty, ale ten je detekovaný dobře (a hlavně nepoužívá $8x banky).

    • Tak to si ma nepotesil 🙂 Nevies o niekom tuto v KE kto by mal toto Tvoje rozsirenie? Ze by som si ho vedel pozicat a pozriet sa na to, lebo fakt nemam ideu v com by mohol byt zadrhel. Lebo samotne testovanie baniek som nemenil len som tam doplnil funkciu naviac, ale kedze som sa rypal v 15 rokoch starych zdrojakoch, tak som samozrejme mohol nieco nechtiac pokaslat 🙂

 3. Slor píše:

  Chcel som ti len dať vedieť … Bol som upozornený na túto novú verziu a funguje to skvele pre mňa. V minulosti mala verzia 0,21 problémy aspoň s 256K aktualizáciami Rambo na 800XL. S 0,22 som všetky úspešne otestoval:
  – 800XL s Rambo 256K
  – 130XL s 320K.
  – 800 s Inkognitom 1088 K.
  – 800XE s Sys-Check 512K.
  Všetky boli správne detekované a úspešne testované.

  • Vdaka za info. Som rad, ze to funguje ako ma. Registrujem uz iba problem s Ctiradovym rozsirenim ale to nemam, tak hadam ked sa mi dostane do ruk, tak fixnem aj to. Este raz dik, ze si napisal.

 4. Goldy píše:

  preberam suflikove zasoby a potreboval som odskusat 3ks 64x1bit ram. Vybral som teda z patieciek 3ks KM41256 a zalozil 64ky ….a tvoj soft stale detekuje 48 baniek a ani testovanie neodhali moj „podvod“.

  polsky XMS TESTer 1.0 by mcmaster.ssg a ten najde len 36 bankov ako aj ma.
  Polsky MEM-TEST v1.0 by JAKU-B zas vidi fiktivnych 39 baniek

  Druha vec ze aj pri vsetkych 41256 mi obcas test vyhodil error na niektorych bankach ale pri opatovnom testovani konkretnej banky nic. Ani ALL ked opat testujem. Zisiel by sa mozno memory stress test ktory by bezal dookola a banku ktora aspon raz bola chybna by nechal oznacenu (idealne aj ktory bit/cip zlyhal) ale to len ak v karantene fakt nemas do coho pichnut.

 5. Hi!
  I was wondering if you can compile a special version for me, as my mylar cable is broken, so I can not use the keyboard nor the function’s key. Usally I am building a ATR disk image with MyPicoDos and an autorun (.ar0) file on it, so it boots directly to the program. Can you help me out?
  I would like to test my 576k Scott Peterson memory expansion in my Atari 130XE just to be sure the 41256 chips are in a working order…

  Please have a look in my GitHub repo, at this address the megaram.c code:

  https://github.com/gianlucarenzi/AT2019

  Inside the ATARI-Driver folder…

  Thanks,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *