FUJINET nie len Wifi pre 8bit

FUJINET je opensource projekt ktorého pôvodným zámerom bolo priniesť ethernetové spojenie pre naše obľúbené ATARI 800.

Základ celého riešenia je na module ESP32-WROVER ktorý mal slúžiť ako Wifi cez SIO port. Avšak čo čert nechcel vyvinulo sa toto riešenie v multifunkčné SIO externé zariadenie. Samotné zariadenie v súčasnosti ponúka Wifi konektivitu, Bluetooth, externý disk vo forme micro SDkarty. Ďalej ponúka emuláciu tlačiarne tlačou do PDF, či možnosť využívať sieťový disk (TNFS) s vašimi súbormi. Poslednou ale tiež podstatnou funkciou je emulácia modemu a možnosť pripojenia ATARI na rôzne BBS a podobne.

Súčasná verzia rev.6 je výsledok dlhej cesty od začiatku roku 2019. Prešlo sa z rôznych variant až po vertikálnu variantu. Zariadenie je možné objednať buď ako plošný spoj ktoré si zložíte, alebo postavené z viacerých zdrojov. Samotné riešenie je pass-true čiže SIO rozhranie je priechodzie, čiže neblokujete ním svoj SIO port.

Ja ďakujem @localgh0st za plošný spoj ktorý mi zaslal a tým ma motivoval zložiť predmetné zariadenie. Súčiastky som objednal z Farnell a už to išlo .

Na github repository nájdete postupy, zoznam súčiastok ako aj modely pre 3D tlač od krabičiek po konektory.

Hotové zariadenie má svoje čaro, a hlavne je zaujímavé čo ponúka bez zásahu do hárdvare vašeho ATARI . Podmienkou je min. 24kB RAM čiže pre ATARI 600XL musíte podstúpiť upgrade RAM.

Popis jednotlivých častí

Ja som si v súčasnosti vytlačil jednoduchú krabičku ale keď zoženiem adekvátne zažltnutú béžovú podobnú XL rade vytlačím si druhú 🙂 . Hoc krabička nie je podstatná pridáva zariadeniu retro look vášho ATARI.

Celá stavba mi trvala 3 hodiny, súčiastky vyšli niečo do 20 EUR, plošný spoj som mal zdarma ako som uviedol na začiatku. Hotové zariadenie viete kúpiť od 50 EUR takže pokiaľ nemáte skúsenosti s pájkovaním SMD súčiastok, odporúčam kúpiť hotové zariadenie.

Vývoj ďalej pokračuje, plánované sú ďalšie funkcionality ako emulácia kazetovej mechaniky a iné .

-EXPI- (niektoré obrázky zdroj : fujinet.oline)

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

  1. Otkin píše:

    Toto je úplná šupa. Fujinet som si tiež zohnal a moc sa mi páči. Žiaľ s angličtinou si veľmi nerozumiem a tak by bolo fajn, keby si sem popísal aspoň základné funkcie a ovládania. Možno to pomôže aj ďalším ľuďom, ktorí sa ešte nerozhodli.
    Laco.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *