Raspberry Pi400
Konečne sme sa dočkali výrobcu ktorý vyrobil viac menej ideálne riešenie na emuláciu retro počítačov. Miesto integrácie Raspberry Pi4 do nejakého treťo-stranného šasi, tu máme riešenie ušité priamo na mieru .
Čo tento počítač v klávesnici ktorý minimálne prevedením pripomína ? Väčšinu počítačov z 80´tych rokov. Samotný počítač je síce od Raspberry ale vo vnútri neobsahuje samotný počítač RPi 4 ako taký ale špeciálne vyvinutú dosku pre tento účel .
Procesor je síce rovnakej rodiny Broadcom BCM2711 verzie C0T zatiaľ čo RPi4 má verziu B0T . Tento SoC čip je v tomto riešení taktovaný natívne na 1800 MHz. Oproti štandardnému taktovaniu RPI4 čo je 1500MHz. To nepriamo potvrdzuje, že výrobca čipu pravdepodobne vylepšil aj iné časti. Áno mohli by ste mi odporovať veď nie je problém pretaktovať. Áno nie je, avšak bez chladenia sa to pri RPi4 neodporúča /písali sme o tom v našom článku ako sa masívne prehrieva/. S pasívnym chladením to tiež nie je nejaká veľká výhra .
Vráťme sa ale k Pi400, tento počítač obsahuje masívny plechový chladič ktorý sa tiahne popod celú klávesnicu. Efektívne a hlavne pasívne chladí procesor a RAM ktorá je v tomto systéme 4GB.
Samotná doska má aj iné špecifiká oproti RPi4. Obsahuje 2 porty USB3 a len jeden USB2 port. Druhý port USB2 bol vnútorne využitý pre pripojenie klávesnice . Chýba VIDEO/AUDIO jack . Ethernet port je vybavený čipom pre PoE aj keď samotné Pi400 nepodporuje PoE funkcionalitu. 🙂 🙂 🙂
Štandardná výbava je aj GPIO port, 2xMicroHDMI a microSD slot na kartu. Všetky porty sú výsostne na zadnej strane ako aj otvor pre Kensington LOCK. Pravdepodobne výrobca počítal s masovým použitím v rôznych učebniach a podobne .
Rozdiel medzi Pi klávesnicou a Pi400 je len v dvoch aspektoch, Pi400 obsahuje ventilačné otvory na spodnej strane zariadenia a Pi400 je o 100 gramov ťažší oproti Pi klávesnici.
Pi400 sa predáva v dvoch variantoch a to ako samotné Pi400 alebo KIT. Obe sa predávajú v rôznych regionálnych mutáciách. Ja som si objednal UK keďže iná nebola dostupná došla mi však FRancúzka verzia. 🙂 🙂 V súčasnosti je po týchto mini počítačoch taký dopyt, že poväčšine sú nedostupné. V prípade KIT verzie ktorá obsahuje krásny ilustrovaný manuál, myš, napájací zdroj, jeden HDMI kábel a 16GB kartu. Karta je s predinštalovaným Raspberry OS. Ak si už objednávatePi400 vyberajte si regionálnu mutáciu v jazyku ktorému rozumiete. Mne bude Francúzky manuál na dve veci …. 🙂
Bavme sa o cene,
za našich mladých čias stály naše Atari800XE/XL a podobne rádovo 300-400 DM, plus príslušenstvo. Dnes za tento krásny minipočítač dáte v KIT prevedení cca. 110EUR. Za samotný Pi400 – 73 EUR. Objednať sa dajú na rpishop.cz prípadne farnell.com alebo alza.sk . Samozrejme už na internete je možné nájsť rôzne rendre zmeny tejto klávesnice na retro počítače. Riešenie nie je to len počítač vhodný na retro-computing, ale aj počítač vhodný pre ľudí ktorý chcú začať s Linuxom. Prípadne pre začiatočníkov s prostredím Pyton či ovládaním rôznych zariadení za pomoci jednoduchých programov . Vďaka integrovanej podpore dekódovania videa zvláda aj prehrávanie videa H.264 a H.265 či iné veci. Samozrejme nie je to PC s najmodernejšou architektúrou ale počítač ktorý sme ako deti pripojili k televízoru keď nám rodičia dovolili a zahrali sa hry či niečo programovali .
Po ukončení testov doplním aj zábery z termokamery a viac fotiek z rozoberania . Prípadne si môžete pozrieť videá na našom YouTube kanály ktoré priebežne dopĺňame .
-Expi-
Najnovšie komentáre