RaspberryPI news

Minulý týždeň nás spoločnosť Raspberry prekvapila viacerými novinkami ktoré by som tu v rýchlosti zhrnul ….

RaspberryPI 4

Najväčšou novinkou je nová generácia tohoto úžasného minipočítača 🙂 Nová generácia už mierne vykračuje z hranice s ktorou Raspberry začínalo a to počitač do 35$, a nová generácia toto spĺňa len vo verzii 1GB . Raspberry konečne vypočulo svojich užívateľov a okrem klasickej 1GB RAM verzie ponúklo užívateľom aj 2GB verziu ale aj 4GB verziu RAM ináč sú všetky Rasperry dosky úplne rovnaké ( ja som si zaobstaral 4GB verziu aby som porovnal rozdiel s 1GB verziou).

Samotné Raspberry však prináša kopec noviniek, niektoré príjemne prekvapili iné menej 🙂 Prvou už spomínanou je RAM kde okrem veľkosti stúpla aj rýchlosť a tep z DDR2 na DDR4, samozrejme zmenou prešiel aj SoC ARM procesor ktorý má 4 jadrá 64bit A72 na frekvencii 1.5GHz . zmenou prešli aj wireless technológie ako BT5.0. Ethernet ostal gigabitový 🙂 .

Ďalšou zmenou je zmena HDMI portu z klasickej veľkosti na 2 x microHDMI čo umožňuje pripojiť až dva 4k monitory . Samotný USB HUB je zmenený z rýdzo USB2.0 na 2x USB2.0 a 2x USB3.0 . Zmenou je aj zmena napájacieho portu z microUSB na USB C.

Toľko pozitív si vyžiada aj svoju daň vo forme zvýšenia spotreby na 15W čo je pri USB nutnosť použitia 3A zdroja, samozrejme napájať vaše PI môžte aj cez GPIO… No a čo k novému Raspberry potrebujeme ? SD kartu a pri plnom výkone zvážte aj aktívne chladenie …

Ďalšie príslušenstvo originál RPI

Klávesnica RPI vo farbách malinky je skvelá a vzhľadom na integrovaný USB HUB s troma portami je za cenu okolo 11 EUR rozumným riešením to už sa o malinovej myške povedať nedá lebo takýto typ optickej myšky kúpite v dnešnej dobe rádovo za 3 EUR zatiaľ čo malináčikovia za tento počin aj keď pekný chcú opať 11 EUR 🙂 🙂 🙂

Špeciálnou novinkou ktorá nezaujme každého je DVB-T tuner

Tento mini tuner je použiteľný so všetkými RPI okrem 1A, s využitím RPI-ZERO-W si vďaka tomuto môžete spraviť napríklad najmenší streamovací server :), ja v súčasnosti svoj integrujem svojmu synovy do jeho projektu prenosného mini-booku (UMPC v podstate).

Ani nie tak novinkou ako skôr zajímavosťou je možnosť využívania Compute module od RPI . Vo verzii 3B+ obsahuje aj eMMC 8/16/32GB. Tento modul sa používa vo vývojovej doske ktorá je pomerne drahá oproti cene samotného modulu a navyše neponúka toľko rozhraní. Objavil som alternatívu a tým pádom aj čaro Compute modulov 🙂

Táto vývojová doska stojí „len“ 50 EUR čo je 1/3 oproti originálu od maliny 🙁 okrem extrémne väčšej portovej výbave je tu okrem klasických dvoch GPIO jeden enhanced GPIO a jeden klasický, súčasťou je podpora Arduino, RTC hodiny atď atď ….

-Expi-

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *