Retro Brightning
Ako samotný názov priamym prekladom naznačuje jedná sa o znovu zosvetlenie retro zariadení. Určite sa mnohý z vás stretli s problémom, že vaše obľúbené Atari časom nejako zažltlo . Pri XE,ST, TT sérií je to markantnejšie aj keď aj XL série zariadení ATARI zažltnú .
Toto je spôsobené priamym pôsobením tepla a UV-B žiarenia na plast (prevažne ABS) ktorý reaguje zmenou farby povrchu . Vzhľadom na to, že vzhľadom na vek našich zariadení a dĺžku pôsobenia týchto faktorov na plast je vrstva zažltnutia hrubá niekoľko mikrometrov .
Pre samotný postup Retro Brightningu je možné použiť viacero metód z ktorých má každá svoje výhody a nevýhody, ja som ich vyskúšal za vás všetky a stručne ich popíšem v nasledujúcich bodoch .
Pri niektorých z nich sa používajú chemikálie ktoré sú dosť agresívne hlavne k ľudskej pokožke preto pri nich používajte ochranné rukavice a nie ako ja 🙂 a prípadne ochranné okuliare ak hrozí zásah očí .
1, Slnko
Základným a najlepším spôsobom ako odstrániť zažltnutie je slnko samotné. Poviete si tak slnko spôsobilo, že môj počítač zažltol ako môže spôsobiť opak …
Znie to zaujímavo ale je to tak zatiaľ čo zažltnutie spôsobilo slnko pôsobiace cez nejaké sklo(okno) spolu s teplotou okolia, priame vystavenie vášho Atari priamo za slnečných dní na svetlo božie bez akejkoľvek ochrany spôsobí, že plast zosvetlie . Žial tento postup si vyžaduje min. 16 hodín na priamom slnečnom žiarení a podľa hĺbky zažltnutia môže proces trvať aj týždeň. Výhodou je, že svoje obľúbené ATARI nemusíte rozoberať ani vystavovať nijakým agresívnym chemikáliám. Musíte však ustrážiť aby vám ho nevylepšil prípadný dáždik či krupobitie 🙂
Tento proces je efektívny avšak vzhľadom na jeho prevedenie sa zažltnutie časom vráti ba dokonca sú informácie, že dokonca zhorší . Nemôžme očakávať, že niečo čo žltlo 30 rokov vybielime za týždeň na slniečku 🙂
2. Využitie O3 + Slnko
O3 – Ozón je prirodzene dezinfekčný prvok aj keď naše pľúca ho veľmi nemusia takže pozor na vdýchnutie väčšieho množstva môže spôsobovať závrate .
Aby pôsobenie O3 bolo efektívne je nutné ním napustiť krabicu či ZIP sáčok v ktorom je umiestnený nami zosvetľovaný komponent . Samozrejme samotný O3 nestačí je nutné box, sáčok umiestniť na slniečko ktoré opäť odvedie svoju časť práce .
Tento spôsob je efektívnejší ako spôsob č.1 a čas sa skrátil zhruba na polovicu, avšak investícia do generátora ozónu je v mojom prípade 60 EUR, čo nemusí byť po vôli každému . Opäť tu máme výhodu, že počítač nemusíme rozoberať, dokonca ho nemusíme ani strážiť pred príležitostným dažďom 🙂 .
3. H2O2 – Peroxid vodíka gel + Slnko
Peroxid vodíka je zásada ktorá ma silný bieliaci účinok, preto sa používa vo forme gélu hlavne v kaderníctvach kde sa využíva na farbenie a odfarbovanie vlasov. V našich končinách tento gél kúpite v drogériách v maximálnej koncentrácii 12 percent.
Samozrejme pri tomto postupe musíte svoje ATARI rozobrať na jednotlivé diely a tie následne dôkladne umyť a odstrániť všetky povrchové nečistoty. Následne štetcom alebo zubnou kefkou na ich povrch rovnomerne a to zdôrazňujem rovnomerne natrieť týmto gélom . Následne celý komponent treba zabaliť do priesvitnej potravinovej fólie a umiestniť na slnko. Samotný proces bielenia prebehne v krátkej dobe rádovo hodiny a vidíte ho voľným okom .
Ako som spomenul pri aplikácii, ak nebude povrch rovnomerne potretý hrozí vám, že váš počítač skončí fľakatý ako milka kravička 🙂
4. H2O2 – Peroxid vodíka technický + Slnko
Postup je podobný avšak keďže technický peroxid má 35 percent je nutné ho riediť na zhruba 12. Samozrejme potrebujeme ho veľké množstvo keďže bielený komponent musí byť ponorený celkovo .
Opäť celý komponent musí byť očistený od nečistôt či nálepiek . Samotný proces je jednoduchý avšak na horný kryt ATARI TT ktorý vidíte som aj pri minimalistickej krabici musel použiť 20l peroxidovej zmesi čo si vyžiadalo 6l technického peroxidu čiže cca. 25 EUR len za peroxid 🙂 ale zato efekt je najkrajší a najstabilnejší .
Po samotnej kúpeli v peroxide a slnečných lúčoch nezabudnite komponent dobre opláchnuť a osušiť . Ideálne by bolo povrch následne ošetriť buď voskom na plasty alebo iným voskom .
Klávesnica je v procese bielenia slnkom 🙂 kryt HDD bol riešený GELom a zvyšok horného krytu v tekutom peroxide ….
Samozrejme u nás toho slnka veľa neužijeme mimo leta takže sú prípustné alternatívne riešenia s UV LED pásikmi či UV Lampami alebo ako som to riešil ja zneužijete manželkine solárko 🙂
Alternatívou k Retro Brightningu je možnosť použiť farbu, kolegovia s Poľska dokonca vyrábajú špeciálne spreje v presných odtieňoch ATARI počítačov avšak aj pri tomto postupe netreba zabudnúť na dokonalé očistenie, základnú farbu na plasty a až tak finálny nástrek.
-EXPI-
Parádní článek, mohu se zeptat na ten výrobník ozonu, co přesně to je za model ?
Příjde mě to jako docela dobré řešení, žádná demontáž, žádná voda.
Dík za info
no ja som kúpil tento lacnejsi v cine na ali sa da zohnat za 1/4 ceny ale tu mam aspon zaruku : https://www.nanotrade.sk/Generator-ozonu-Cecotec-TotalPure-3000-Smart-Ozone-d5820.htm navyse tento ma moznost vystupu cez hadicku do igelitoveho sacku cize mensie veci vies dat do ZIP sacku a na slnko 🙂