SDrive-MAX – praktické skúsenosti – aktualizácia 2
Dva mesiace dozadu, tu Elko písal o SDrive-MAXe a Expiho to hneď zaujalo a kúpil pár dosiek (osadených plošných spojov) Arduino UNO aj s displejmi 🙂
Dosky dorazili relatívne rýchlo a tak sme sa podujali na jednom Atari klube napáliť firmware. Chvíľu to trvalo, lebo popisy na nete neboli práve najjasnejšie. Najprv sme mali zle identifikovaný COM port, následne sme chvíľu zápasili so správnou syntaxou a parametrami, ale nakoniec sa nám to podarilo a SDrive-MAX nabehol aj so svojou základnou obrazovkou.
Následne bolo potrebné pripojiť SIO kábel a tu sme zistili, že máme mierne odlišnú verziu Arduino UNO, ako bola na obrázkoch od iných Ataristov a tak sme aj kábel zapojili trochu inak viď. obrázok č. 1.
Samozrejme pri signále TX bolo potrebné zapojiť aj diódu. A kedže sme chceli napájanie priamo z Atari, tak sme zapojili aj +5V, inak by bolo potrebné externé napájanie. Samozrejme externé napájanie ma zmysel pokiaľ používateľ nechce, aby sa mu pri vypnutí a znovu zapnutí Atari vypol a znovu zapol SDrive-MAX a teda prišiel o jeho nastavenie (nastavené vložené disky).
Momentálne je k dispozícii aj krabička ako model pre 3D tlačiareň, tak Expi pár krabičiek natlačil, viď. obrázok č. 2.
Osobne nemám veľké skúsenosti s 3D tlačou a jej presnosťou, a preto som bol trochu prekvapený, že spodná časť (uzáver) nepasuje do vrchnej časti a musel som spodnú časť obrúsiť z troch strán, aby som krabičku dokázal zavrieť. Ale samotné povrchové prevedenie mi príde ako veľmi dobré, pričom použitá tlačiareň je vraj len taká „priemerne“ dobrá 🙂
Pri vkladaní Arduina s displejom musí byť človek trochu kreatívny, nakoľko do krabičky sa mi ich nepodarilo vložiť v spojenom stave a najprv bolo potrebné vložiť plošný spoj s displejom až následne plošný spoj s Arduinom a potom ich spojiť v krabičke. A ako vyzerá SDrive-MAX aj s krabičkou si môžete pozrieť na obrázku č. 3.
SDrive-MAX funguje úplne perfektne. Ovládať sa dá buď dotykovo prstom, alebo perom ktoré bolo dodané s displejom. Zároveň sa dá používať aj v štandardnom režime, kedy sa ovláda priamo z Atari a teda cez ovládací program v sdrive.atr, ktorý je štandardne prístupný cez zariadenie D0:
Zariadenie priveziem aj na Forever párty do Hornej Suče, tak kto by mal záujem, si ho tam môže popozerať a vyskúšať 🙂 Zároveň sme až TRI tieto zariadenia (plus kopec ďalších super cien) dali ako výhry, aby sme prostredníctvom zaujímavých cien na Foreveri podporili aktivitu na Atari 8-bit demoscéne.
Aktualizácia č. 1 (2018-03-14 13:29) – Pridaný obrázok, kde je v spodnej časti vidieť dlhé názvy súborov, viď. obrázok č. 4.
Aktualizácia č. 2 (2020-03-08 22:10) – pridaný link na GITHUB a HW fix
Pripájam užitočné linky:
http://www.kbrnet.de/projekte/sdrive-max/index.html
http://www.abbuc.de/community/forum/viewtopic.php?f=15&t=9451
https://github.com/kbr-net/sdrive-max/releases – dostupná najnovšia verzia SW pre SDrive MAX
https://atari8bit.net/uno2sio-sdrive-max-sio-bus-contention-fix – HW fix pre súčasne pripojenie s ďalšími Atari SIO zariadeniami
-Xi-
Naco je tam to basicovske ready? To je na ozdobu ci nebodaj emulator obrazovky??? To pero je asi z Nindenda DSka…Ak by sa stratilo niekomu.
Pridal som obrázok, na ktorom je vidieť, že v tej časti sa napríklad zobrazujú dlhé názvy súborov 🙂
pero je v baleni arduina z aliexpresu 🙂 https://www.aliexpress.com/item/2-8-inch-TFT-LCD-Touch-Screen-Display-Module-Uno-r3-Development-Board-Compatible-For-Arduino/32365970368.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.opYjVj
Inac krabicky som tlacil len na standard kvalite keby som dal superfine tak ju tlacim cely den ale je este lepsie 🙂 videl som na nete aj navod ze odlakovacom(acetonom) potriet PLA krabicku a potom opachnut a to zjemni cely povrch a bude leskly ale cojaviem mne sa to takto paci 🙂
Varic na ryzu.Dat tam aceton a krabicku.Ale je to zbytocna vec.Smrad.Treba na to respirator a rukavice.Som to ani neskusal…Krabicka je paradna aj tak.Tie vrubky maju aj pozitivum.Je to protismykovy prvok…
ako som pisal, povrchova kvalita je velmi dobra 🙂 ani si neviem predstavit ako lepsia by mohla byt 😉
Krabička je fajn, jen by to chtělo nějaké průduchy kvůli chlazení, po pár desítkách minut je displej nepříjemně zahřátý a po rozebrání cítím trochu připálenou elektroniku. Na webu je k dispozici nová verze krabičky ve stylu Atari XL, ta bude asi vhodnější.
To ale není můj hlavní problém, nepodařilo se mi z SDrivu zatím nic nahrát, včetně SDRIVE.ATR, prostě to nenabootuje. Zkusil jsem i flashnout poslední firmware 0.6, ale výsledek je stále stejný. Asi něco dělám špatně, MaPa má prý stejný problém. Displej svítí, obsah SD karty vidím a můžu nasravit image do jednotky, ale po bootu se nic nenačítá. Na té modré konzoli se akorát během bootu vypíše několik řádků „31 3f 00 00 C“. Nevíte, co dělám špatně?
Skontroluj zapojenie kabla 🙂 a pripadne skontroluj tu Diodu na Data IN ospravedlnujem sa ale dost naposlednu chvylu sme to davali dokopy 🙁 Cakame novu seriu dosak a displayov takze na nich vytlacime uz nove krabicky 🙂 Dakujem za hint ….
Moj SDrive-MAX sa tiez zahrieva, ale nezdalo sa mi to kriticke. Napr. na Forevri som to mal zapnute niekolko hodin v kuse + som na tom odprezentoval vsetky prispevky a okrem jedneho zavahania pri jednom obrazku, ktory sice nacitalo ale nespustilo som nic nezaznamenal. Ten prispevok som mal na stastie ulozeny v inom adresary este raz a odtial ho nakoniec nacitalo, ale bral som to ako chybu SD karty.
Tie vitazne kusy naozaj Expert daval dokopy len den pred Foreverom a ja som ich uz netestoval 🙁 Jedine co viem, tak Expi tam daval firmware v 0.5 a ja mam v mojom este ten starsi = v 0.3. Zajtra na Atari klube mozme vyskusat dat do toho mojho najnovsi firmware a dam vediet.
Plus ako pisal Expi skus pozriet zapojenie kablu – vid obrazok c. 1 v clanku. Dioda ma byt na signale TX (druhy z lava z tych styroch) a ma byt katodou do plosaku t.j. cierny koniec v plosaku a cerveny na kablik.
Tak sme odskusali novu verziu v0.6 a vsetko funguje, takze to na 99% bude ta dioda, resp. zle zapojeny kabel – doporucujem skontrolovat aj na strane SIO.
Ja tu diodu nejak amatersky prepajel a uz to funguje.. akorat mi to jede jen na standardni rychlosti at nastavuju v SDrivu co chci.
Tak to som rad, ze prva zahada je vyriesena. Sorry, ze sme to neodskusali. Taraz este prist na to, preco to ide iba standardnou rychlostou. Lebo ja som nikde nic nenastavoval (ani na strane SDrive a ani na strane Atari). Ale viem, ze aj ked som mal firmware v0.3, tak ten subor sdive.atr (na SD karte) som od zaciatku mal z verzie 0.5 a vlastne uvazujem, ze ani teraz ked uz mam firmware v0.6, tak na SD kartu som novy subor nedaval, tak skus pripadne nahrat novsiu verziu.
Na tom SDrive-Max byl firmware v0.3. Ja tam mam cernou diodu s sedivym prouzkem, kterej je na strane kabelu a ne plosnaku, takze predpokladam, ze to je obracene nez to ma byt?
asi to bude tak ze som ich hodil naopak 🙁 pardooon
Ahoj,
mohl bych poprosit o nějaké podrobnějsi info, jak do arduina nalejt firmware ? Idealne pokud si muzeme napsat pres mail.. gs777@seznam.cz
Díky, Dave
Ahoj,
mohl bych poprosit o radu.. muzete mi nekdo poradit, jak naprogramovat to arduino ? Z toho navodu na kbrnet.de nejsem moudrej..
Diky, Dave
Ahoj,chalani!
Neviete ako by som sa dostal k nejakému popisu funkcií? Takým samoskúšaním som zistil, že nastavenie diskov sa nemusí po vypnutí stratiť. Priamo v zariadení pod položkou „cfg“ je možnosť „SaveIm“. Tá uloží nastavenie diskov. Cez Atari by sa mala dať nastaviť aj tá rýchlosť prenosu (nie som si tým celom istý) po stlačení niektorých klávesov, poprípade kombinácia „ctrl+kláv.) No bolo by fajn, keby bol niekde ten popis kompletný.
Laco.
Mohol by mi niekto pomôcť s prevádzkou SD mini, po nabootovaní je problém spolupráce s Basicom. Ktorý DOS je najjednoduchší na ovládanie. Sú tam tlačidlá, ktorými by sa mali prepínať 4 disketové jednotky, ale asi to neviem dobre ovládať. Ak mi niekto vie pomôcť, ohláste sa. Ďakujem Lovrant