Všade samé SIO

Každý kto vlastní pôvodné Atari 8bitové počítače a venuje sa aj ich využívaniu sa už stretol s najväčším problémom našej komunity 🙂 Týmto problémom je absencia SIO konektorov na trhu . Tak ako tieto naše počítače staré skoro už pol-storočia odchádzajú pomaly ale isto do zabudnutia tak aj ich periférie. Samozrejme ATARI komunita toto si toto nechce pripustiť a tak dochádza k vývoju stále nových a nových periférií či rozšírení. Avšak narážame na problém a tým v prípade periférií sú propertiálne konektory medzi ktoré môžme radiť aj konektor sériovej komunikácie v skratke nazývaný SIO (Serial Input Output) . Tento port väčšina ľudí v naších končinách ale pozná ako port kazetovej jednotky XC12 či iných prípadne disketovej mechaniky. 

Ruku na srdce v dnešnej dobe už kazety nie sú to čo boli a diskety už tiež majú svoju slávu za sebou .  Prichádzajú nové externé zariadenia na báze pamäťových kariet ako SDrive alebo SDrive MAX či riešenia na báze emulácie disketových mechaník cez PC SIO2PC po najnovší SIO2BT . Čo je ale najväčším problémom ? Odkiaľ zobrať SIO konektor ….

Jednou z možností je kanibalizácia existujúceho zariadenia a doslova odcvaknutie konektora pre „nové“ účely. 

Druhou je kúpa krásne strojovo vyrobeného konektoru SIO od niektorého z predajcov, ale bavíme sa o obmedzenej farebnej škále a tiež sa bavíme o značne vysokej cene „len“ za konektor. 

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je sio2tp-e1544574447927-1024x563.jpg

Treťou je využitie modernej technológie 3D tlače ktorá je stále viac populárnou metódou rôznych „náhrad“ …

Pre samotnú 3D tlač nájdeme kopec modelov, nie všetky sú však úplne kompatibilné nami tlačený model je dostupný voľne k stiahnutiu . Keďže tlač samotná je síce časovo náročná cca. 1,5 hodiny na konektor ale cena použitého materiálu je v centoch . To isté platí aj pre samotné piny ktoré kúpite napr v TME za cenu doslova zanedbateľnú. 

 Ak nemáte možnosť tlače atari.sk rozdáva na rôznych Atari akciách tieto konektory zdarma ako reklamné predmety keďže cena PLA na tlač jedného konektora je na úrovni cca. 0,30 EUR a cena 10 pinov na úrovni 0,03 EUR, pre väčšinu aplikácií vám stačí 5 pinov ale 10 zabezpečí, že konektor bude vo vašom Atari „sedieť“ a viac vám treba iba pri špecifických aplikáciách .

-Expi-

Môže sa Vám ešte páčiť...

9 komentárov

 1. Luky píše:

  5ks bych potreboval

 2. Bob píše:

  Ani ne komentář, pouze bych měl zájem o 2až 3 konektory. Mohu doufat? Případně prosím kontaktovat na email: kovarikbob@cbox.cz

 3. Bohuslav Kovářík píše:

  Ahoj ataristé zlatí,
  mnohokráte díky za konektory, přišly bleskově! Jenom mám teď trochu výčitky a nevím jak se revanšovat. Dejte mi prosím vědět, kam mám poslat peníze a kolik.
  Ještě jednou díky.????
  Kovářík

 4. Alfred Olivas píše:

  In need of two SIO male connectors and connection tabs. Don’t own or have access to 3D printer. Live in USA, Oregon. Any chance I can purchase two from someone in your Atari community?

 5. Vincent píše:

  Received the connectors today! Wow! What a great and lovely service!! Thanks a lot.
  Is there some kind of instruction available how to assemble the connector? I feel stupid not knowing how i insert the pins in the connector……but i also don’t want to ruin and loose a connector by just trying..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *