Výmena zdroja Atari ST

Výmena zdroja na ATARI je po viac ako 40 rokoch už mnohokrát nevyhnutným minimom . Tak ako pre našich 8bitových miláčikov si zadovážite nový externý zdroj, tak pre 16 a 32 bitových je nutné ako prvé zvážiť výmenu interného zdroja .

Na trhu existujú viaceré riešenia snáď najsofistikovanejším je riešenie od Exxosa s toroidným transformátorom pre ST ako ja pre Falcon . Toto riešenie je sympatické a priamo uspôsoboné pre montáž do vášho atárka avšak cena okolo 80 EUR bez poštovného je značná investícia .

Základom napájania Atari ST sú napätia +12V -12V a +5V, najsilnejšie zaťažované napätie je +5V . Alternatívou je recapovanie (výmena kondenzátorov) v zdroji ale uvedomme si, že keď sú staré kondenzátory tak asi aj ten zvyšok 🙂 🙂 🙂 . Preto som sa snažil nájsť alternatívu vzľadom na rozsiahlosť mojej zbierky a spoľahlivosť riešenia . Už v minulosti som používal zdroje MW (Mean Well) ktoré ako väčšina vecí sú výrábané v číne avšak moje dhlhodobé využívanie tejto značky ma utvrdzuje v tom, že sú spoľahlivé a neugrilujú moje obľúbené atárko :).

Voľba z celého portfólia padla na RT-65B čo je zdroj zo vstupným rozsahom 100-240VAC a troma výstupnými napätiami +12V(2.8A), -12V(0.5A) a +5V(5.0A) čo je celkovo zaradzuje tento zdroj do výkonovej kategórie 60W a to pre samotné Atari ST a Atari Falcon stačí aj so značnými rezervami .

Samotný zdroj je v plechovom kryte ktorý by sa nám do Atárka nevošiel . Preto je nutné zdroj vybrať z krytu a následne zistíme, že plošný spoj zdroja, je možné umiestniť na pôvodný držiak zdroja v ATARI . Samozrejme je nutná modifikácia prívodných káblov ako aj vývodných avšak je to rádovo 20 minút práce a zato sa vám zdroj odmení spoľahlivosťou .

Najzaujímavejšou vecou je cena zdroja ktorá sa v TME.sk pohybuje na úrovni 21 EUR a na Aliexpress sa dá v rôznych akciách zabezpečiť aj za 15 EUR .

prirovnanie zdroja
Zdroj RT v kryte
Nový zdroj bez krytu
Zemnič
Zapojený nový zdroj
Štítok zdroja, posunutý kôli skrytým šrúbam

-Expi-

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

  1. Igi píše:

    Tak pre ST je to 35 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *